İmgelem ile yaratıcılık bağlamında radyo tiyatrosu ve işlevi
The radio theater and its function in the context of i̇magination and creativity
  1. Tez No: 964342
  2. Yazar: ANSI ÖZBİNİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENEM CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, imgelem ile yaratıcılık bağlamında radyo tiyatrosu ve işlevi araştırılacaktır. Araştırma kapsamında kavramsal ve tarihsel bir çerçevede radyonun doğuşu, radyo tiyatrosunun tanımı ve özellikleri ile küresel ölçekte radyo tiyatrosu uygulamaları, radyo tiyatrosunun Türkiye'de tarihsel gelişim süreçleri incelenecek imge imgelem yaratıcı imgelem kavramları tanımlanarak işitsel algı ve imgelem ilişkisi üzerine kavramsal bir inceleme gerçekleştirilecek bu kapsamda işitme duyusunun algısal ve bilişsel boyutları ile radyo tiyatrosu bağlamında işitsel uyarım ve imgelem süreci değerlendirilecek akabinde de Ahmet Özdemir tarafından kaleme alınan Kuzguncuk Vapuru, Düble Kaynana ve İnsanın Alacası adlı radyo tiyatrosu örnekleri kuramsal ve biçimsel açıdan analiz edilip çözümlenerek söz konusu örneklerin imgesel yapı açısından karşılaştırmalı değerlendirmesi paylaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, radio theater and its function in the context of imagination and creativity will be investigated. Within the scope of the research, the birth of radio in a conceptual and historical framework, the definition and characteristics of radio theater, radio theater practices on a global scale, the historical development processes of radio theater in Turkey will be examined, the concepts of image imagery creative imagery will be defined and a conceptual examination on the relationship between auditory perception and imagery will be carried out, in this context, the perceptual and cognitive dimensions of the sense of hearing and the process of auditory stimulation and imagery in the context of radio theater will be evaluated, and then Kuzguncuk Ferry written by Ahmet Özdemir, The theoretical and formal analysis and analysis of the radio theater examples of Düble Kaynana and İnsanın Alacası will be analyzed and a comparative evaluation of these examples in terms of imaginary structure will be shared.