Canlı yayın platformlarını izleme sıklığının yalnızlık ve psikolojik iyilik hali üzerindeki etkisinde parasosyal ilişkilerin aracı rolü
The mediating role of parasocial relationships in the effect of live streaming platform viewing frequency on loneliness and psychological well-being
  1. Tez No: 964341
  2. Yazar: İPEK KARAKELLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, canlı yayın platformlarını izleme sıklığının yalnızlık ve psikolojik iyilik hali üzerindeki etkisinde parasosyal ilişkilerin aracı rolünü incelemektir. Ayrıca değişkenlerin kendi aralarındaki ilişkilerine ve cinsiyete göre ölçeklerden alınan puanların karşılaştırılmasına da yer verilmiştir. Son olarak, canlı yayın platformlarını izleme motivasyonlarının psikolojik iyilik hali üzerindeki etkisinde izleme sıklığı, parasosyal ilişkiler ve yalnızlığın aracı rol oynayabileceği varsayılmış; bu doğrultuda araştırmaya yeni bir denence ve model eklenmiştir. Araştırmanın örneklemi 165'i kadın 161'i erkek olmak üzere toplam 326 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak demografik bilgi formu, Twitch İzleyici Motivasyon Ölçeği (TİMÖ), Parasosyal Etkileşim Ölçeği (PEÖ), Yetişkinler İçin Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği (SELSA-S) ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİÖ) kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, canlı yayın platformlarını izleme sıklığının yalnızlık ve psikolojik iyilik hali üzerinde parasosyal ilişkilerin kısmi aracı rol oynadığını ortaya koymuştur. Ek olarak, canlı yayın platformlarını izleme motivasyonlarının psikolojik iyilik hali üzerinde izleme sıklığı ve yalnızlık ile anlamlı derecede dolaylı etkili olduğu, parasosyal ilişkilerin bu ilişkiye aracılık etmediği bulunmuştur. Bu araştırmanın sonuçları, canlı yayın platformlarına aşırı yönelme nedenlerini anlama, buna yönelik önlemler alma ve olumsuz psikolojik iyilik halini iyileştirme konusunda özellikle yalnızlık ile ilgili çalışmalar yapılmasının önemine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the mediating role of parasocial relationships in the effect of the frequency of watching live streaming platforms on loneliness and psychological well-being. Additionally, the study explores the relationships among the variables and compares scale scores based on gender. Furthermore, it is hypothesized that viewing frequency, parasocial relationships, and loneliness may mediate the impact of motivations for watching live streaming platforms on psychological well-being. In line with this, a new hypothesis was introduced into the study and the proposed model was tested. The sample of the study consists of 326 participants, including 165 females and 161 males. The data were collected using a demographic information form, the Twitch Viewer Motivation Scale (TVMS), the Parasocial Interaction Scale (PSI), the Social and Emotional Loneliness Scale for Adults (SELSA-S), and the Psychological Well-Being Scale (PWBS). The results revealed that parasocial relationships partially mediated the effect of viewing frequency on loneliness and psychological well-being. Moreover, it was found that motivations for watching live streaming platforms had a significant indirect effect on psychological well-being through viewing frequency and loneliness, while parasocial relationships did not mediate this relationship. The findings of this study highlight the importance of further research on loneliness, particularly to understand the reasons behind excessive engagement with live streaming platforms, to take preventive measures, and to improve negative psychological well-being.