Rusya'da 1905-1920 yılları arasında tarihsel dönüşüm süreci ve siyasal tartışmalar
Historical transfoermation process and political discussions in Russia between the years 1905-1920
  1. Tez No: 140944
  2. Yazar: R. BERKER BANK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ÖNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Rus Devriminin hangi tarihsel ve düşünsel koşullar içinde oluştuğunu, bu koşullarda meydana gelen değişikliklerin Lenin'in teorik dünyasına nasıl yansıdığını ve devrim stratejisini belirlerken ne tür etkilerde bulunduğunu anlamaya ve göstermeye yöneliktir. Rusya'da devrimci dönüşüm sorunsalına Lenin açısından bakıldığında sosyalizmin gerçekleşmesi için bir devrime ihtiyaç vardır. Ancak, Rusya'nın kendine özgü koşulları göz önünde bulundurulduğunda, işçi sınıfının“bilinçlendirilmesi”gerekliliği ön plana çıkar. Lenin, bu noktadan sonra kitlelerin bilinçlendirilmesinin merkezi esaslara dayalı örgütlenmiş disiplinli bir parti aracılığıyla aşılabileceğini iddia eder. Klasik Batı kapitalizminin gelişimine bakıldığında burjuva devrimleri diye adlandırılan tarihsel dönüşüm süreçlerinin burjuvazinin önderliğinde farklı sosyal katmanlarla kurulan ittifaklar öncülüğünde gerçekleştirildiği görülecektir. Rus burjuvazisinin güçlü olmayışı burjuva devrimini güçleştiren temel faktörlerden biridir. Bu noktadan sonra Lenin, kapitalizmin görece geliştiği ve güçlü burjuvazinin olmadığı ülkelerde işçi-köylü ittifakı temelinde burjuva demokratik devriminin gerçekleştirebileceği iddiasında bulunur. 1917 Devrimi sonrasında devletin, sınıfsız toplum idealinin gerçekleştirilmesi yönünde bazı ekonomik düzenlemelerin yapılabilmesi için, varlığını proletarya diktatörlüğü adı altında bir süre daha devam etmesi gerekliliği anlayışını ortaya atar. Ayrıca Lenin, kapitalizmin farklı bir aşamasında -emperyalist aşamada- işçi sınıfının sosyalist devrim stratejisinin değişebileceği öngörüsünde bulunur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is directed towards understanding and pointing out the historical and intellectual conditions in which the Russian Revolution took place, how the changes in these conditions were reflected in the theoretical world of Lenin and the effects of these in determining the revolution strategy. When we look at the revolutionary transformation problematic in Russia from the point of view of Lenin, a revolution is needed for socialism to be realized. However, when conditions specific to Russia are taken into consideration, the requirement for worker class“to be made conscious”had taken priority. Lenin claimed that after this point, the masses could be made conscious by a disciplined political party that was organized based on centralization principles. When the development of classical western capitalism is studied, it will be seen that the historical transformation processes named as bourgeois revolutions were achieved through the alliances established between different social layers led by the bourgeoisie. The weakness of the Russian Buorgeoisie is one of the basic factors that made bourgeois revolution more difficult. After this point, Lenin claimed that democratic borgeois revolution can be achieved through the worker-peasent alliance in countries where the bourgeoisie was weak and the devolopment of capitalism was relative. The understanding that the state in the post 1917 revolution should continue under the name of proletarian dictatorship for some more time in order to carry out the economic arrangements for the realization of a classless society