Yetişkin bireylerde sosyal medya kullanımı, kendini mükemmeliyetçi gösterme ve yetersizlik duygusu arasındaki ilişki
The relationship between social media use, self-perfectionism, and feelings of inadequacy in adults
- Tez No: 964364
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ ÜNAL GÜRBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetişkin bireylerde sosyal medya kullanım düzeyi, kendini mükemmeliyetçi sunma eğilimleri ve yetersizlik duygusu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Buna ek olarak, sosyal medya kullanımı, kendini mükemmeliyetçi sunma ve yetersizlik düzeyleri; cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum, çalışma durumu, Facebook, Instagram ve X (Twitter) platformlarındaki takipçi ve takip edilen sayısı, kullanım süreleri ve paylaşım sıklığı gibi değişkenler açısından da analiz edilmiştir. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, kartopu örnekleme yöntemiyle ulaşılan 211'i (%65,7) kadın ve 110'u (%34,2) erkek olmak üzere toplam 321 katılımcı oluşturmuştur. Veriler, Sosyodemografik Bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği – Yetişkin Formu (SMBÖ-YF), Kendini Mükemmeliyetçi Gösterme Ölçeği (KMGÖ) ve Yetersizlik Duygusu Ölçeği (YDÖ) kullanılarak toplanmış ve SPSS 27.0 programı ile analiz edilmiştir. Bulgulara göre, yaş, eğitim durumu ve medeni duruma göre sosyal medya bağımlılığı ve yetersizlik puanlarında anlamlı farklar bulunmuştur. Ancak, bu demografik değişkenlere göre kendini mükemmeliyetçi gösterme puanları anlamlı şekilde farklılık göstermemiştir. Cinsiyete göre sosyal medya bağımlılığı puanları anlamlı düzeyde farklılık gösterirken; cinsiyete göre kendini mükemmeliyetçi sunma ve yetersizlik duygusu düzeyleri arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Ortalama günlük Instagram kullanım süresi ile sosyal medya bağımlılığı, kendini mükemmeliyetçi sunma ve yetersizlik duygusu puanları arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, Instagram'daki takipçi ve takip edilen kişi sayısı ile günlük X (Twitter) kullanım süresi, sosyal medya bağımlılığı ile pozitif yönde ilişkili bulunmuştur. Sosyal medya kullanımının, hem kendini mükemmeliyetçi sunmayı hem de yetersizlik duygusunu pozitif yönde yordadığı belirlenmiştir. Bununla birlikte, sosyal medya bağımlılığı ile yetersizlik duygusu arasında ve kendini mükemmeliyetçi sunma ile yetersizlik duygusu arasında orta düzeyde ve anlamlı pozitif ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between social media usage levels, perfectionistic self-presentation tendencies, and feelings of inadequacy in adult individuals. In addition, social media usage, perfectionistic self-presentation, and inadequacy levels were analyzed in terms of variables such as gender, age, educational status, marital status, employment status, number of followers and following on Facebook, Instagram, and X (Twitter), usage durations, and posting frequency. This study employed the relational survey model, one of the quantitative research methods. The sample consisted of 321 participants, including 211 (65.7%) women and 110 (34.2%) men, who were reached via snowball sampling. The data were collected using the Sociodemographic Information Form, the Social Media Addiction Scale–Adult Form (SMAS-AF), the Perfectionistic Self-Presentation Scale (PSPS), and the Inadequacy Scale (IS), and were analyzed with SPSS 27.0. According to the findings, significant differences were found in social media addiction and inadequacy scores based on age, education, and marital status. However, perfectionistic self-presentation scores did not differ significantly across these demographic variables. While social media addiction scores differed significantly by gender, no gender-based differences were found in perfectionistic self-presentation or feelings of inadequacy. A significant positive correlation was found between average daily Instagram usage and scores on social media addiction, perfectionistic self-presentation, and feelings of inadequacy. Additionally, the number of followers and following on Instagram, and daily X (Twitter) usage were positively associated with social media addiction. Furthermore, social media usage was found to positively predict both perfectionistic self-presentation and feelings of inadequacy. A moderate and significant positive correlation was also identified between social media addiction and feelings of inadequacy, as well as between perfectionistic self-presentation and feelings of inadequacy.