Soaring Eagle: Prestige and American Empire, 1998-2003
Yükselen Kartal: Prestij ve Amerikan İmparatorluğu, 1998-2003
- Tez No: 964365
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVID HAGLUND
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Queen's University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
ABD'nin 1998-2003 yılları arasında izlediği imparatorluk genişlemesine yönelik dış politikanın nedenleri nelerdir? ABD 1890'lardan bu yana sürekli olarak gayrı resmi bir imparatorluk kurmuş olsa da - imparatorluktan kasıt çeşitli yönetimler üzerinde dolaylı bir etkidir - Amerikan imparatorluğu sorunsalını ön plana çıkaran 1998-2003 aralığı olmuştur. Bunun nedeni, ABD'nin bu dönemdeki dış politikasının, tek taraflılığa ve güç kullanımına yaptığı vurgu ile daha önceki Amerikan genişleme örneklerinden ve 1990'ların başındaki siyasi çizgisinden ayrılıyor olmasıdır. Bu nedenle bu tez, Amerikan dış politikasındaki bu dönüşümün nedenlerini araştırmaktadır. Bu imparatorluk politikasını Amerika'nın göreceli güç kapasitesi üstünlüğüne, demokratik ilkelere olan ideolojik eğilimine ve açık bir küresel ekonomiye olan ilgisine bağlayan Amerikan dış politikası hakkındaki mevcut literatürün aksine, bu tez ABD'nin prestij arayışı açısından alternatif bir hipotezi savunmaktadır. Kapasite avantajına rağmen, ABD 1990'larda tercihlerini sürekli olarak başarılı sonuçlara dönüştürememiştir. Bu tutarsızlık nihayetinde statü tutarsızlığının, yani bir aktörün birden fazla sosyal hiyerarşide işgal ettiği sosyal rütbeler arasındaki uçurumun koşullarını yaratmıştır. Statü tutarsızlığı yaşayan bir aktör, tüm kategoriler altında nihai üstünlüğü elde etmek için rütbeleri dengelemeye çalışacaktır. Dünya siyasetinde prestij, üç boyuta göre verilen sosyal sıralama veya statünün bir fonksiyonudur: askeri yetenekler, ekonomik yetenekler ve siyasi performans - tercihleri başarılı sonuçlara dönüştürme becerisi. ABD, askeri ve ekonomik kapasite açısından diğer devletlere göre sahip olduğu büyük avantajı göz önünde bulundurarak, özellikle de bu son açıdan, Soğuk Savaş sonrasında Somali, Bosna, Kosova ve Irak gibi örneklerde yetersiz kaldığını düşünmüştür. Böylece, Amerika'nın dünya lideri olma iddiasına uygun olarak prestijini koruma ve artırma ihtiyacı, 1990'larda giderek daha saldırgan bir imparatorluk politikasına yol açmıştır. Sonuç, Amerika'nın etkisini hem kapsam hem de alan bakımından genişletmeye yönelik bilinçli bir strateji olmuştur. Dolayısıyla bu tez, prestij arayışının Anti Balistik Füze ve Uluslararası Ceza Mahkemesi anlaşmalarının reddedilmesi, BM Güvenlik Konseyi'nin izni olmadan güç kullanılması, Yugoslavya'nın Kosova üzerinden bombalanması ve Saddam Hüseyin'in devrilmesi bağlamlarında Amerikan dış politikasını nasıl etkilediğini ayrıntılı olarak incelemektedir. Bu tez, prestijin statü tutarsızlığı nedeniyle devletlerin dış politika davranışları üzerinde önemli ve kalıcı bir etkiye sahip olduğu sonucuna varmaktadır. Bununla birlikte, Clinton ve George W. Bush'un başkanlıkları döneminde 1998'den 2003'e kadar devam eden Amerikan imparatorluk genişleme politikasının, bundan sonra yaşanacakların habercisi olması muhtemeldir, çünkü statü tutarsızlığını ve bunun sonucu olan prestij politikasını destekleyen koşullar halen mevcuttur. Sonuç itibariyle, prestij yüksek talep gören ancak arzı sınırlı olan konumsal bir mal olduğundan, Amerika'nın daha fazla prestij arayışı ancak diğer devletlerin zararına gerçekleşebilir ve bu da ABD ile diğer büyük güçler arasında işbirliğinden ziyade çatışmayı teşvik eder.
Özet (Çeviri)
What are the causes of the foreign policy of imperial expansion the US pursued between 1998 and 2003? Even though since the 1890s the US has exercised continuously an informal empire— by empire meaning an indirect influence over several polities— it is foremost the 1998-2003 interval that brought the problematique of American empire to the limelight. The reason is that the US foreign policy in this interval is distinctive by its emphasis on unilateralism and use of force compared to previous instances of American expansion as well as to its political line in the early 1990s. Hence, the thesis conducts an inquiry into the reasons for this transformation in American foreign policy. By contrast to the existing literature on American foreign policy, which traces this imperial policy to America's superiority in relative power capabilities, to its ideological penchant for democratic principles, and to its interest in an open global economy, the thesis argues for an alternative hypothesis in terms of prestige-seeking on the part of the US. Despite its advantage in capabilities, the US found itself constantly unable to translate its preferences into successful outcomes in the 1990s. This discrepancy eventually created the conditions for status inconsistency, i.e. the gap between the social ranks an actor occupies in multiple social hierarchies. An actor experiencing status inconsistency will attempt to balance ranks so as to achieve eventual superiority under all categories. In world politics, prestige is a function of social ranking or status, which is itself conferred according to three dimensions: military capabilities, economic capabilities, and political performance—the ability of successfully translating one's preferences into successful outcomes. It in this latter respect that the US felt it was particularly deficient in the aftermath of the Cold War in instances such as Somalia, Bosnia, Kosovo and Iraq, considering its sizable advantage over other states in military and economic capabilities. Thus the need to conserve and enhance American prestige to match America's pretensions of being the world leader gradually led in the 1990s to an increasingly aggressive imperial policy. The result was a conscious strategy of expanding America's influence either in terms of scope or domain. Accordingly, the thesis examines in detail how the pursuit of prestige affected American foreign policy in the contexts of rejection of the ABM and the ICC treaties, the use of force without a UN Security Council authorization the bombing of Yugoslavia over Kosovo, and the overthrow of Saddam Hussein. The thesis concludes that prestige represents a significant and enduring influence over states' foreign policy conduct due to status inconsistency. Furthermore, the recent American policy of imperial expansion from 1998 to 2003 under the presidencies of Clinton and George W. Bush is likely to be a harbinger of things to follow, because the circumstances favoring status inconsistency and the consequent policy of prestige are still present. Finally, since prestige is a positional good, in high demand but limited supply, America's quest for additional prestige can only be realized at the expense of other states, which encourages conflict rather than cooperation between the US and the other great powers.