İdarî sözleşmelerin yargısal ölçütleri
Judicial criteria for administrative contracts
  1. Tez No: 964363
  2. Yazar: CAN ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA EBRU GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Gelişen ve değişen kamusal ihtiyaçların karşılanmasına yönelik idareler tarafından, farklı türde işlemler tesis edilebilmekte veya eylemlerde bulunulabilmektedir. Bu kapsamda idarelerce, tarafların eşitliği ilkesine dayanan özel hukuk sözleşmeleri imzalanabildiği gibi idare hukuku esaslarına tabi olan, sözleşmenin taraflarına üstün hak ve yetkiler veren idarî sözleşmelere de taraf olunabilmektedir. İdarelerin tarafı oldukları sözleşmelerin niteliğinin belirlenmesi, bu sözleşmelerin tabi olacağı hukuk rejiminin ve söz konusu sözleşmelerden kaynaklanan uyuşmazlıkların görüleceği yargı yerlerinin tespit edilmesinde büyük öneme sahiptir. Kanun koyucu tarafından, bazı durumlarda, sözleşmelerin niteliği doğrudan belirlenebildiği gibi, bu konuda doğrudan bir belirleme yapılmaksızın söz konusu sözleşmelerin tabi olacağı hukuk rejimi veya bu sözleşmelerden kaynaklanan uyuşmazlıkların görüleceği yargı yerleri ifade edilerek dolaylı olarak da belirlenebilmektedir. Kanun koyucu tarafından, böyle bir belirleme yapılmaması hâlinde yargısal içtihatlarla geliştirilen ve öğretideki görüşler çerçevesinde sistematize edilen ölçütler dikkate alınmak suretiyle sözleşmelerin niteliği belirlenmeye çalışılmaktadır. Temel olarak idarî sözleşmelere yönelik geliştirilen ölçütlerin üç başlık altında incelendiği görülmektedir. Bunlardan ilki sözleşmenin taraflarına ilişkin olup, ikinci ölçüt sözleşmenin konusuna yöneliktir. Üçüncü ölçüt kapsamında ise sözleşme ilişkisi kapsamında özel hukuku aşan hükümlere yer verilip verilmediği durumuna bakılarak sözleşmelerin niteliği tespit edilmektedir. Çalışmamızın amacı, idarî sözleşmelere yönelik geliştirilen ölçütlerin neler olduğu ortaya koyularak, bu ölçütler yönünden yapılacak tespitler neticesinde uyuşmazlık konusu sözleşmelerin niteliğinin belirlenmesinin yeterli olup olmadığının tespit etmeye çalışmaktır. Söz konusu ölçütlere ilişkin öğretideki görüşler ile yargı organlarınca verilen kararlar incelenerek, bir sözleşmenin niteliğinin belirlenmesi aşamasında göz önünde bulundurulması gereken hususlara ilişkin görüşlerimize de verilmek suretiyle idarî sözleşmelerin ölçütleri konusu ayrıntılı olarak ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
In order to meet the evolving and changing public needs, administrations may carry out various types of actions or procedures. In this context, administrations may sign private law contracts based on the principle of equality between the parties, as well as enter into administrative contracts, which are subject to administrative law principles and grant superior rights and powers to the parties involved. Determining the nature of the contracts to which administrations are parties is of great importance in identifying the legal regime that will apply to these contracts and the courts where disputes arising from these contracts will be adjudicated. In some cases, the legislator can directly determine the nature of the contracts, but without direct determination, the legal regime applicable to the contracts or the courts where disputes arising from these contracts will be heard can be indirectly identified. In the absence of such a determination by the legislator, the nature of these contracts is determined by taking into account the criteria developed through judicial precedents and systematized within the framework of doctrinal views. Essentially, the criteria developed for administrative contracts are examined under three main headings. The first relates to the parties to the contract, the second criterion concerns the subject matter of the contract. Under the third criterion, the nature of the contract is determined by examining whether provisions exceeding private law are included in the contractual relationship. The aim of this study is to reveal the criteria developed for administrative contracts and to determine whether it is sufficient to determine the nature of the contracts in dispute as a result of the determinations to be made in terms of these criteria. By examining the opinions in the doctrine and the decisions of the judicial body regarding the criteria in question, the issue of the criteria of administrative contracts will be discussed in detail, including our opinions on the issues that should be taken into consideration when determining the nature of a contract.