Yumurtacı tavuklarda oksitetrasiklinin sitotoksik, genotoksik ve lipid peroksidatif etkileri
Cytotoxic, genotoxic and lipid peroxidation effects of oxytetracycline in laying hens
  1. Tez No: 964366
  2. Yazar: ADEM DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KANBUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Oksitetrasiklin başta olmak üzere tetrasiklinler kanatlı hayvan bakteriyel hastalıklarının tedavisinde önemli bir yer tutar. Oksitetrasiklinin farklı canlı türlerindeki etkilerine benzer şekilde, kanatlılarda da sitotoksik, genotoksik ve lipid peroksidatif etkileri olacağı öngörülmektedir. Bu çalışma ile yumurtacı tavuklarda oksitetrasiklinin yaygın kullanım dozlarında, sitotoksik, genotoksik ve lipid peroksidatif etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada Kayseri ilinde bulunan ticari bir işletmeden temin edilen 42 haftalık 40 adet Lohman Brown yumurtacı tavuk (1458±55 g) rastgele 4 gruba ayrıldı ve deneme dizaynı 1 kontrol, 3 deney grubu şeklinde yapıldı. Tavuklara, yem ve su ad-libitum olarak verildi. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmadı. Deney gruplarına 10 gün boyunca; birinci gruba 25 mg/kg c.a., ikinci gruba 50 mg/kg c.a., üçüncü gruba 100 mg/kg c.a., oksitetrasiklin çözeltisi sonda ile kursağa verildi. 10 gün sonunda tavukların dekapitasyon ile kan örnekleri alındı ve nekropsileri yapıldı. Nekropside kemik iliği, karaciğer, dalak ve böbrek doku örnekleri alındı. Örneklerde histopatolojik incelemeler, MDA ve GSH düzeyleri, GSH-Px, SOD ve CAT aktivite ölçümüleri, komet ve mikronükleus testleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Tetracyclines, especially oxytetracycline, play an important role in the treatment of bacterial diseases in poultry. Similar to the effects of oxytetracycline in different species, it is predicted to have cytotoxic, genotoxic and lipid peroxidative effects in poultry. The aim of this study was to investigate the cytotoxic, genotoxic and lipid peroxidative effects of oxytetracycline in laying hens at commonly used doses. In the study, 40 42-week-old Lohman Brown laying hens (1458±55 g) obtained from a commercial enterprise in Kayseri province were randomly divided into 4 groups and the experimental design was made as 1 control and 3 experimental groups. Feed and water were given to the hens ad-libitum. No treatment was applied to the control group. Oxytetracycline solution (25 mg/kg bw in the first group, 50 mg/kg bw in the second group and 100 mg/kg bw in the third group) was administered to the experimental groups for 10 days. At the end of 10 days, blood samples were taken by decapitation and necropsies were performed. At necropsy, bone marrow, liver, spleen and kidney tissue samples were taken. Histopathological examinations, MDA and GSH levels, GSH-Px, SOD and CAT activity measurements, comet and micronucleus tests were performed.