Between religious ideology and reality: The legitimacy of theOttoman foreign policy in the early modern period (1481-1566)
Dini ideoloji ve realite arasında: Erken modern dönemde Osmanlı dış politikasının meşruiyeti (1481-1566)
  1. Tez No: 964371
  2. Yazar: MUHAMMED SEYYİT ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEİLA HUDSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Arizona
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orta Doğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma erken modern dönemde (on beşinci yüzyıl sonları ve on altıncı yüzyıl başları) Osmanlı İmparatorluğu'nun dış politikasının nasıl idare edildiğini ve bu durumun devlet ideolojisiyle örtüşüp örtüşmediğini analiz etmektedir. Tez Osmanlılar'ın farklı politikalarını meşrulaştırmak için nasıl farklı dini ve siyasi söylem geliştirdiğini göstermeyi amaçlamaktadır. Özellikle, Osmanlı İmparatorluğu'nun Safaviler, Hapsburg ve Memluk İmparatorlukları ile, ki bunlar Osmanlılar için ideolojik olarak üç farklı mücadele örneği oluşturmuştur, nasıl mücadele ettiği üzerinde durmuştur. Bu çalışma, dini metinlerin, kroniklerin ve resmi belgelerin her bir spesifik olaya nasıl cevap verdiğini, bunların dış ilişkileri nasıl farklı tanımladığı veya yansıttığını görmek için, karşılaştırmaktadır. Bu çalışma, bir taraftan dini ideolojinin Osmanlı politikalarını şekillendirirken ve düzenlerken diğer taraftan Osmanlı Devleti'nin cihad hakkındaki dini ideolojiyi yeniden ele aldığını ve politik gereklilik, ideoloji ve realite arasındaki gerilimi azaltmak, için yeni ideolojik tartışmalar geliştirdiğini tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work analyzes the conduct of foreign policy of the Ottoman Empire and its compatibility with state ideology during the early modern period (late fifteenth and early sixteenth centuries). It attempts to point out different ways the Ottomans used religious or political discourse to justify different policies. In particular, it focuses on the ways the Ottoman Empire dealt with the Hapsburg, Safavid and Mamlukid Empires, which exemplified three ideologically different struggles for the Ottoman Empire. It compares how religious texts, chronicles and official documents responded to particular events, to see how they prescribed and projected foreign relations differently.This study contends that on the one hand, religious ideology shaped and regulated Ottoman politics, but that on the other the Ottoman State also reconfigured religious ideology about jihad and developed new ideological arguments for political expediency, in order to relieve tension between the ideology and the reality.