Atatürk Üniversitesi koyun populasyonlarında sürü verimliliğine etkili faktörlerin farklı istatistik metodlarla belirlenmesi
Determination of influential factors on flock production by various statistical methods in sheep populations reared at Atatürk University, research and application farm
  1. Tez No: 96438
  2. Yazar: NURİNİSA ESENBUĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYRİ DAYIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarım İşletmesinde yetiştirilen İvesi ve Morkaraman koyunlarının sürü verim özelliklerine etkili çevre faktörleri incelenmiş ve Henderson 3, MIVQUE, ML ve REML yöntemleri kullanılarak varyans unsurları ahminleri yapılmıştır. Sürü verimliliği olarak koçaltı ve doğuran koyun başına döl verim özellikleri ile bunlardan olan kuzuların büyüme ve gelişme özellikleri, kırkım sonu canlı ağırlıkları ve kirli yapağı ağırlıkları üzerine etkili faktörler incelenmiştir. Henderson 3, MIVQUE, ML ve REML yöntemleri kullanılarak tahminlenen varyans unsurları minumum hata varyansına ve Swallov ve Monaham'ın kriterlerine göre karşılaştırıldığında ML ve REML yöntemlerinin diğer yöntemlerden nispeten daha etkin tahmin yaptıkları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of environmental factors on flock production characteristics of Awassi and Red Karaman ewes reared in Research and Application Farm of Agriculture Faculty were studied, and variance components " estimates were made using Henderson 3, MIVQUE, ML and REML methods. Influential factors on the number of lambs per ewe mated and per ewe lambing from reproduction traits and the growth properties of their lambs, sheared body weight and greasy fleece weight of ewes and their lambs as flock production were investigated in this study. ML and REML methods gave more efficient estimates than other methods when estimation of variance components made using Henderson 3, MIVQUE, ML and REML methods were compared according to minimum error variance and Swallov and Monahan's criterions.