Kentsel açık ve yeşil alan harita yönetim sistemi: Sincan, Etimesgut, Çankaya ilçe örnekleri
Urban open and green space mapping management system: case studies of Sincan, Etimesgut, and Cankaya districts
- Tez No: 964393
- Danışmanlar: PROF. DR. DİCLE OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Kentlerdeki açık ve yeşil alanlar, sosyal, ekolojik ve estetik açıdan önemli fonksiyonlara sahiptir. Bu alanlar, kent sakinlerine dinlenme, rekreasyon ve sosyalleşme fırsatları sunarken, aynı zamanda biyolojik çeşitliliği destekleme, hava kalitesini iyileştirme ve karbon salınımını azaltma gibi çevresel katkılar sağlar. Ancak, bu alanların sürdürülebilir şekilde planlanması, izlenmesi ve yönetilmesi geleneksel yöntemlerle oldukça zaman alıcı ve karmaşıktır. Bu bağlamda, dijital harita yönetim sistemleri, kentsel açık ve yeşil alanların etkin yönetimi için önemli bir çözüm sunmaktadır. Bu bağlamda, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) teknolojisinden yararlanılarak, Ankara'nın Sincan, Etimesgut ve Çankaya ilçelerini kapsayan CBS tabanlı Kentsel Açık ve Yeşil Alan Harita Yönetim Sistemi geliştirilmiştir. Sistem, Harita, Veri Yönetimi, Analiz ve Raporlama olmak üzere dört ana modülden oluşmakta; kişi başına düşen yeşil alan miktarı, erişilebilirlik ve bağlantılılık gibi kriterler üzerinden analizler sunmaktadır. ArcMap 10.8 ve ArcGIS Experience Builder yazılımları kullanılarak kullanıcı dostu web tabanblı bir platform oluşturulmuştur. Sonuç olarak bu sistem, yeşil alanların sürdürülebilir yönetimi için etkin bir dijital araç sunmakta ve farklı veri yapılarıyla çalışabilme yeteneği sayesinde diğer şehirler için de örnek bir model oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban open and green spaces have important functions from social, ecological, and aesthetic perspectives. These spaces provide opportunities for rest, recreation, and socialization for city residents, while also offering environmental benefits such as supporting biodiversity, improving air quality, and reducing carbon emissions. However, the sustainable planning, monitoring, and management of these spaces is time-consuming and complex when using traditional methods. In this context, digital map management systems offer a significant solution for the effective management of urban open and green spaces. In this regard, a GIS-based Urban Open and Green Space Map Management System has been developed for the districts of Sincan, Etimesgut, and Çankaya in Ankara, using Geographic Information System (GIS) technology. These districts were chosen for their different demographic and spatial structures to test the flexibility of the system. The system consists of four main modules: Map, Data Management, Analysis, and Reporting, and provides analyses based on criteria such as per capita green space, accessibility, and connectivity. A user-friendly platform has been created using software such as ArcMap 10.8 and ArcGIS Experience Builder. As a result, this system provides an effective digital tool for the sustainable management of green spaces and, thanks to its ability to work with different data structures, creates a model that can serve as an example for other cities.