Anaerobik hız rezerv değerinin farklı yüzdelerinde yapılan antrenmanların maksimum hacimlerinin belirlenmesi
Determination of maximum volumes of training at different percentages of anaerobic speed reserve
- Tez No: 964444
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL UTKU ALEMDAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, maksimum aerobik hız (MAH) ve maksimum sprint hızı (MSH) değerlerinden elde edilen anaerobik hız rezerv (AHR) yüzdelerine ve MAH'ı kullanılarak oluşan antrenman şiddetinin hacmini hesaplamaktır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya haftada en az üç gün antrenman yapan, aktif futbol oynayan 17 erkek sporcu (yaş: 18,15 ± 0,53 yıl; boy: 178,75 ± 5,62 cm; vücut ağırlığı: 68,13 ± 6,57 kg; spor yaşı: 7,25 ± 0,53 yıl) katılmıştır. Katılımcıların MAH ve MSH değerleri sırasıyla 30-15 Aralıklı Fitness Testi (30-15 IFT) ve 40 m süray testiyle belirlenmiştir. Elde edilen bu değerlerden bireysel AHR hesaplanmış ve %25, %30 ile %35 AHR yüzdelerinde koşu protokolleri uygulanmıştır. Her hız düzeyinde sporcuların koşuya devam edebildikleri süre saniye cinsinden kaydedilmiştir. Veriler, SPSS 23.0 yazılımı ile varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon testleri kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to compare the maximum applicable durations (volumes) of running exercises performed at different intensities determined b y various percentages of Anaerobic Speed Reserve (ASR), calculated from the Maximal Aerobic Speed (MAS) and Maximal Sprint Speed (MSH) values. Materials and Methods; The study included 17 male football players (age: 18.15 ± 0.53 years; height: 178.75 ± 5.62 cm; body weight: 68.13 ± 6.57 kg; training age: 7.25 ± 0.53 years) who trained at least three times per week. MAS and MSH values were determined using the 30-15 Intermittent Fitness Test (30-15 IFT) and the 40-meter sprint test, respectively. Individual ASR values were calculated, and running intensities were set at MAS and 25%, 30%, and 35% of ASR. The duration for which each participant could sustain running at these intensities was recorded in seconds. Data analysis was conducted using ANOVA and Pearson correlation tests via SPSS 23.0 software.