Sezeryan ve vajinal yoldan doğumun mesane boynu mobilitesi üzerine ve gerçek üriner inkontinans oluşturmaktaki etkilerinin araştırılması
Effects of vaginal and cessarean deliveries on bladder neck mobility and stress urinary incontinence
  1. Tez No: 247074
  2. Yazar: FATMA NUR BEŞTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK MÜMTAZ KOYUNCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Üriner inkontinans kadın ve erkekleri etkileyebilen, her yaş grubunda görülebilen ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilen bir sağlık sorunudur. 30 yaş üzerindeki kadınların yaklaşık %14'ünde, daha önce doğum yapmamış kadınların %2-5, post-menapozal kadınların %30'unda bulunabilmektedir. Gebelik ve doğumun üriner inkontinans oluşumu üzerindeki etkileri tartışmalıdır. Üriner inkontinansın uzun dönemdeki sağlık üzerine etkileri ve tedavisinin güçlük ve maliyeti göz önüne alındığında, pelvik taban travması riski altındaki populasyonun belirlenmesi önem kazanmaktadır.Bu çalışmada Ocak 2009 ve Haziran 2009 tarihleri arasında Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran 163 hasta (56'sı hiç doğum yapmamış, 66 adet vajinal ve 37 adet sezeryan ile doğum yapmış,4 adet hasta ise vajinal doğumu takiben tekrarlayan gebeliklerini sezeryan ile yapmışlardı) anamnez, klinik muayene, POP-Q, Ped ve Stres testleri, ve perineal ultrasonografi ile değerlendirildi. Tüm klinik değerlendirmelerde Uluslararası Kontinans Topluluğunun kriterleri esas alındı. Sonuçlar literatür ile karşılaştırıldı.Araştırma sonuçlarına göre gebelik mesane boynu mobilitesini ve üriner inkontinans görülme oranını artırmaktadır. Bu etkinin vajinal doğumlarda daha belirgin olduğu tesbit edilmesine rağmen, bu istatistiksel olarak anlamlı olmadığı, hastaların jinekolojik muayene bulguları ile inkontinans arasındaki ilişki mevcut olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı bulunmadığı, mesane boynu mobilitesinin perineal ultrasonografi ile değerlendirilmesi, üriner inkontinansta tek başına tanı yöntemi olmasa da, tanıya gidişte araştırmada gerekli olabilecek diğer basamakların seçiminde POP-Q, Ped testleri ile birlikte ve hastalarda preoperatif dönemde alt üriner sistem anatomisinin değerlendirilmesinde, uygun cerrrahi tipinin seçiminde ve cerrahi tekniğin uygulanmasında değerli bilgiler verebileceği sonuçlarına varıldı.
Özet (Çeviri)
Urinary incontinence is a health problem which can effect the qualitiy of life negatively and can be seen among men and women of any age. Prevalence of urinary incontinence in women aged over 30 is approximately 14%, primipar 2-5% and post- menopausal 30%. Effect of childbirt and pregnancy on urinary continence is controversial. The importance of evaluating the population under risk of developing urinary incontinence increases considering the impact on quality of life and cost of treatment in long term.This study examined the effects of vaginal and cessarean deliveries and pregnancy on urinary continence on women selected randomly who presented to he Wonen?s Health Outpatient Clinic in Celal Bayar University Hospital, between January 2009 and June 2009. Among these 163 patients, 56 were primipar, 66 were delivered vaginaly and 37 were delivered by cessarean section and 4 patient had vaginal birth after cessarean section. The patients were evaluated with anamnesis, clinical examination, POP-Q, stres and ped tests and perineal ultrasonography based on the International Continence Society criterias. Results were compared with the current literature.According to the results pregnancy increased the bladder neck mobility and prevalence of urinary incontinence, moreover, this increase was higher among patients delivered vaginaly, although, insignificant statisticaly. There was a noticeable difference on clinical examination findings and urinary incontinence, however, it did not show statistical significance. This study suggests that the perineal ultrasonograpy has not a diagnostic value alone, however, it would be highly beneficial if it is used with POP-Q and ped tests evaluating lower genital tract anatomy preoperatively and chosing the best surgical treatment technique.