Veni vidi video: kapitalizmin bir öznellik üretim aracı olarak video
Veni vidi video: Video as a mediate for the production of subjectivity in capitalism
  1. Tez No: 964494
  2. Yazar: VOLKAN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHİR ENDER KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada günümüz dünyasında öznellik adını verdiğimiz; bireylerin yepyeni bir toplumsal olarak varolma kipine, bu varolma kipinin kapitalizmin mevcut halinde durmaksızın öznellikler üretme eğilimi olarak karşılık bulmasına ve bu öznellik üretme eğilimin doruk noktası olduğunu iddia ettiğimiz video konseptine dair bir analiz yapılacaktır. Çevremizdeki hemen hemen her şey, bütün hadiseler, bütün tartışmalar, bütün olayların, hepsinin videoya dönüşme eğilimindedir, her şey kendini bir video olarak sunabilmekte; her şey seyrin videografik nesnesi haline gelebilmektedir. Bu çalışma videonun bir öznellik üretim aracı haline gelme sürecini ele almayı amaçlamaktadır. Kapitalizm bir sermayenin oluşması, birikmesi, kullanılması rejimidir ve kapitalizmin mevcut aşamasında ekonomik artı değere ek olarak; imgeler, imajlar, zaman, öznellik gibi çeşitli olgulardan yeni artık değerler oluşturulur bu değerler ekonominin yasaları çerçevesinde birer sermayeye dönüştürülür. Kapitalizm günümüz dünyasında kendisini; özneleştirme yöntemlerinin ve öznellik tekniklerinin enflasyonunda bir sermaye olarak göstermektedir. Video ise bu yöntemlerin ve tekniklerin, ekonomik ve toplumsal olarak yeni ve etkili bir varyasyonudur. Biz de bu çalışmada videonun bir öznellik üretim aracı olarak; hangi ayırt edilemezlik bölgelerinden geçtiğini ve hangi belirlenme koşulları altında öznellik üretiminin makinesel bir düzenlemesi haline geldiğini araştıracağız. Bu araştırmayı gerçekleştirmek için Deleuze'ün imgelere dair taksonomisinden faydalanarak videonun bir video-imge haline gelmesini ve zamansal olarak bir öznellik ürettiğini iddia edeceğiz. Bunu yapabilmek için Marshall McLuhan'ın ortam teorisinden, Vilem Flusser'in aygıtlara dair tasnifinden, Foucault'nun ve Deleuze'ün öznelliğin niteliğine dair yaptığı çalışmalardan ve Lazzarato'nun videonun zamansal boyutuna dair gerçekleştirdiği araştırmadan yararlanacağız. Bu çalışmayla birlikte dünyanın teknik, ekonomik ve toplumsal olarak; imajiner bir çerçevede nasıl yeniden üretildiği gösterilecek ve bunun bir video olarak, videografik olarak nasıl ve hangi koşullarda ifade bulduğuna, öznelliklerin burada kendini nasıl açığa çıkardığına, ve bunun bir denetim aygıtı tarafından nasıl kapılmaya çalışıldığına dair bir çalışma yürütülecektir. Böylece dünyanın videografik yeniden inşası süreci açıklanmaya çalışılacak, bu inşanın sosyolojik yansımaları ele alınacak, bu videografik inşa sürecinde kat edilmekte olan yol aydınlatılmaya çalışılacaktır
Özet (Çeviri)
This study will analyze what we call subjectivity in today's world; the emergence of a completely new mode of social being for individuals, the way this mode corresponds to capitalism's current tendency to continuously produce subjectivities, and the concept of video, which we argue represents the peak of this tendency. Nearly everything around us -every event, every discussion, every incident—tends to transform into video; everything can present itself as a video and become the videographic object of viewing. This study aims to examine the process through which video has become a tool for the production of subjectivity. Capitalism is a regime of the formation, accumulation, and utilization of capital, and in its current stage, beyond economic surplus value, new surplus values are generated from phenomena such as images, time, and subjectivity; these values are converted into capital within the framework of economic laws. In today's world, capitalism manifests itself as a form of capital through the inflation of subjectivization methods and techniques of subjectivity. Video is a novel and effective economic and social variation of these methods and techniques. In this study, we will investigate through which zones of indistinction video passes as a tool of subjectivity production, and under which conditions of determination it becomes a machinic arrangement for producing subjectivity. To carry out this analysis, we will draw on Deleuze's taxonomy of images to argue that video becomes a video-image and temporally produces subjectivity. We will use Marshall McLuhan's media theory, Vilém Flusser's classification of apparatuses, Foucault's and Deleuze's studies on the nature of subjectivity, and Lazzarato's research on the temporal dimension of video. This study endeavors to theorize the technical, economic, and social reproduction of the world within an imaginary framework. It interrogates the conditions under which such reproduction acquires videographic articulation, the modalities through which subjectivities are rendered visible, and the strategies by which these subjectivities are subject to capture by dispositifs of control. In this regard, the research seeks to explicate the dynamics of the videographic reconstruction of the world, to critically assess its sociological reverberations, and to illuminate the trajectory that unfolds within this process of videographic construction.