Kadınların çalışma durumuna göre algılanan stres ve somatik belirtiler arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün rolü
The role of emotion regulation difficulties in the relationship between perceived stress and somatic symptoms depending on women's working status
- Tez No: 964495
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLHAN SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı kadınların çalışma durumlarına göre algılanan stres ile somatik belirtiler arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün düzenleyici rolünü incelemektir. Çalışmanın örneklemi, toplum örneklemi olup, yaş aralığı 21-60 olan 119' u (%51.5) aktif çalışan, 112'si (%48.5) çalışmayan (ev kadını) olmak üzere toplam 231 kadın katılımcıdan oluşturmuştur. Araştırma verileri katılımcılardan sürecin başında çevrimiçi olarak toplanırken ilerleyen süreçte bazı katılımcıların görme problemi yaşamasından dolayı anket yöntemi de eklenerek veri toplanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda veri toplamak amacıyla Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ), Somatik Duygusal Çatışma Ölçeği (SDÇÖ) ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ-16) uygulanmıştır. Verilerin analizi için Sosyal Bilimler İstatistik Paket Programı (SPSS) 21 programı ile kullanılarak Pearson Korelayon Analizi, Bağımsız Örneklem T-Testi, tek yönlü ANOVA ve Process Macro Analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre somatik belirtilerin sıklık ve şiddet düzeyleri ile algılanan stres düzeyleri ve duygu düzenleme güçlüğü arasında anlamlı ve pozitif yönde ilişkiler saptanmıştır. Ayrıca kadınların çalışma durumları açısından yapılan karşılaştırmalarda ev kadınlarının duygu düzenleme güçlüğü ve somatik belirtilerin sıklığı düzeylerinin çalışan kadınlara göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Yapılan moderasyon analizileri sonucunda duygu düzenleme güçlüğünün algılanan stres ile somatik belirtiler arasındaki ilişki üzerinde düzenleyici bir etkisinin olmadığı saptanmıştır. Çalışmanın bulguları kadınların toplumsal ve sosyal rollerinin duygusal ve bedensel tepkiler açısından farklılık oluşturabileceğini göstermektedir. Bunun yanı sıra stresin doğrudan somatik belirtiler üzerinde etkili olduğunu, duygu düzenleme becerilerin ise bu süreçte belirtilerin şiddeti ile ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Alanyazındaki araştırmalarda bu üç değişkenin kadın örneklemi üzerinde ele alındığı araştırmalara ulaşılmaması bu araştırmayı özgün kılmaktadır. Elde edilen bulgular doğrultusunda kadınların stres ile baş etme becerilerinin desteklenmesi, duygu düzenleme becerileri konusunda eğitimlerin çoğaltılması ve özellikle ev kadınlarına yönelik ruh sağlığı hizmetlerinin güçlendirilmesi gibi klinik alanda uygulamalar açısından katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the moderating role of difficulty in emotion regulation in the relationship between perceived stress and somatic symptoms according to women's employment status. The sample of the study was a community sample consisting of 231 female participants, 119 (%51.5) of whom were actively working and 112 (%48.5) of whom were unemployed (housewives), between the ages of 21-60. While the research data were collected online from the participants at the beginning of the process, the survey method was also added in the following process due to the vision problems of some participants. In line with the purpose of the study, Perceived Stress Scale (PSS), Somatic Emotional Conflict Scale (SECS) and Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS-16) were applied in order to collect data. For the analysis of the data, Pearson Correlation Analysis, Independent Samples T-Test, One-Way ANOVA and Process Macro Analysis were applied using the Social Sciences Statistical Package Program (SPSS) 21 program. According to the findings obtained as a result of the research, significant and positive relationships were found between the frequency and severity levels of somatic symptoms and perceived stress levels and difficulty in emotion regulation. In addition, in the comparisons made in terms of women's working status, it was determined that the levels of difficulty in emotion regulation and frequency of somatic symptoms of housewives showed significant differences compared to working women. As a result of the moderation analyses, it was determined that difficulty in emotion regulation did not have a moderating effect on the relationship between perceived stress and somatic symptoms. The findings of the study show that women's social roles can create differences in terms of emotional and physical reactions. In addition, it reveals that stress has a direct effect on somatic symptoms, and emotion regulation skills are related to the severity of symptoms in this process. The lack of studies in the literature examining these three variables on a female sample makes this study original. In line with the findings obtained, it is thought that it will contribute to clinical applications such as supporting women's stress coping skills, increasing training on emotion regulation skills, and strengthening mental health services especially for housewives.