Bir gömülü teori çalışması: Kriz dönemleri örneklerinden hareketle hukukun ve otoritenin ontolojik süreci
A grounded theory study, exploring the ontological process of law and authority during crisis periods
  1. Tez No: 964521
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Hukuk, Sosyoloji, Philosophy, Law, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 351
Özet
Bu çalışma Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi alanında yazılmış sistematik desenli gömülü teori yöntemi kullanan ampirik bir çalışmadır. Amacı kriz dönemlerinden hareketle hukukun ve otoritenin ontolojik sürecini anlamak ve bu süreç ile ilgili betimleyici bir sonuca ulaşmaktır. Öncelikle kriz, çöküş bilim, doğal durum, iktidar, egemenlik ve otorite,şiddet, hak ve ihkak-ı hak, ihtiyaç ve zorunluluk, savaş ve afet kavramları üzerinden paradigma oluşturmuştur. Ardından Suriye İç Savaşı ve 6 Şubat Depremleri sonrası kriz durumlarını anlamak için toplam 35 katılımcı ile mülakatlar yapmıştır. Bulgular kodlama, memo yazımı, bulguların karşılaştırılması, geçerlilik ve değerlendirme aşamalarıyla analiz edilmiştir. Geçerlilik üçgenleme ile sağlanmış; katılımcı görüşmeleri, kamu-STK kayıtları ve görsel kayıtlar ile tutarlı hale getirilmiştir. Sonuç olarak kriz dönemlerinde hukuk ve otoritenin silikleştiği eşik süreç olduğu bulgular ve analizler ışığında ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is an empirical research conducted in the field of the Philosophy and Sociology of Law, utilizing a systematic design based on the grounded theory method. Its aim is to understand the ontological process of law and authority during periods of crisis and to reach a descriptive conclusion regarding this process. Initially, a paradigm was constructed around concepts such as crisis, collapsology, the state of nature, power, sovereignty and authority, violence, rights and self-redress, necessity and need, war, and disaster. Subsequently, in order to understand the crisis situations that emerged after the Syrian Civil War and the February 6 Earthquakes, interviews were conducted with a total of 35 participants. The findings were analyzed through the stages of coding, memo writing, comparison of results, validation, and evaluation. Validity was ensured through triangulation by aligning participant interviews with public and NGO records, as well as visual documentation. As a result, the study reveals—based on findings and analysis—that periods of crisis represent a threshold process in which law and authority become blurred or diminished.