Evkâf-ı Hümâyun Nezâreti Muharrerât-ı Umûmiye Mecmûası (r.1330-1340/m.1914-1924) -transkripsiyon ve değerlendirme-
Evkâf-ı Hümâyun Nezâreti Muharrerât-ı Umûmiye Mecmûası (r.1330-1340/m.1914-1924) -transcription and evaluation-
  1. Tez No: 964522
  2. Yazar: HÜMEYRA FETTAH ARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 630
Özet
Günümüz Türkçesinde dergi anlamına gelen“mecmûa”belirli zaman aralıklarıyla yayımlanan süreli yayınlara denilmektedir. Osmanlı Devleti'nin son döneminde ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında çeşitli kurumlar tarafından Muharrerât-ı Umûmiye isimli mecmûalar yayınlamıştır. Bu mecmulardan birisi de Evkâf-ı Hümâyun Nezâreti tarafından yayınlanan Muharrerât-ı Umûmiye Mecmûası'dır. Bu mecmûada, vakıflarla alâkalı kanunlar ve nizamnameler, vakıfların işleyişi ve içişlerindeki sorunlar ve bunların çözümüne ilişkin görüşler bir araya getirilmiştir. Bununla vakıflarla alâkalı yazılara ve düzenlemelere toplu ve kolay bir şekilde erişilmesi amaçlanmıştır. Evkâf-ı Hümâyun Nezâreti Muharrerât-ı Umûmiye Mecmûası, Rumî/Mâlî takvime göre 1325-1340 (Miladî 1909-1924) yılları arasında, her yıl için ayrı ayrı hazırlanmış, on altı yıllık bir zaman aralığında, vakıflarla ve onun alanına giren konularla ilgili kanunları, nizamnâmeleri, yazıları ve yazışmaları ihtiva eder şekilde yayınlanmıştır. Bu çalışmada Evkâf-ı Hümâyun Nezâreti Muharrerât-ı Umûmiye Mecmûası'nın R.1336/M.1920'da basılan R.1330/M.1914, R.1332/M.1916, R.1333/M.1917; R.1337/M.1921'de basılan R.1331/M.1915, R.1334/M.1918; R.1338/M.1922'de basılan R.1335/M.1919 ve 1926'da basılan (R.1336/M.1920 yılı hariç, diğer ciltlerde ayrı ayrı R.1341/M.1925 basım yılı yazıyor) R.1336-1340/M.1920-1924 yıllarına ait her biri ayrı birer cilt halinde bir araya getirilmiş kısımlarının transkripsiyonu yapılmış ve ele alınan on bir yıla ait kanunlar, nizamnameler ve vakıflarla ilgili kayıtlar idari, malî, hukukî, sosyal ve kültür alanlarındaki konularına göre sınıflandırılarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmada mecmûalar, nicel araştırma yöntemlerinden döküman analizi ve tarama derleme yöntemine tabi tutularak ele alınmıştır. Evkâf-ı Hümâyun Nezâreti Muharrerât-ı Umûmiye Mecmûası'nda yer alan yazışma, kanun, nizamname ve düzenlemeler transkripsiyon yöntemiyle günümüz Türkçesine aktarılarak, çeşitli açılardan analiz edilmiştir. Böylece Osmanlı'nın son döneminde vakıf yönetimi, idari yapı, mali işleyiş, sosyal yardımlar, eğitim ve kültür hizmetleri hakkında detaylı bilgiye ulaşılmıştır. Araştırma bu yönüyle hem literatürdeki bir boşluğu doldurmayı, hem de araştırmacılara yeni bir kaynak sunmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
In modern Turkish, the word mecmuâ refers to periodicals published at regular intervals. During the final period of the Ottoman Empire and the early years of the Republic of Turkey, various institutions published periodicals titled Muharrerât-ı Umûmiye. One such periodical was Muharrerât-ı Umûmiye Mecmûası, which was published by the Evkâf-ı Hümâyun Nezâreti. This journal compiled laws and regulations related to waqfs, issues concerning their operation and internal affairs, and opinions on solutions to these issues. The aim was to provide easy, collective access to writings and regulations related to waqfs. The Evkâf-ı Hümâyun Nezâreti Muharrerât-ı Umûmiye Mecmûası was published separately for each year between 1325-1340 (1909-1924) according to the Rumi/Fiscal calendar. The sixteen-year period covered by the journal contained laws, regulations, writings, and correspondence related to waqs and related topics. This study examines the 1336/1920 edition, which includes the 1330/1914, 1332/1916, and 1333/1917 editions, as well as the 1337/1921 edition, which includes the 1331/1915 and 1334/1918 editions. The 1338/1922 edition was published in 1335/1919. The other volumes have the publication year 1341/1925 written separately. The transcription of the sections belonging to the years 1336-1340/1920-1924 has been carried out. These sections are compiled in separate volumes. The laws, regulations, and records related to foundations for the eleven years in question have been classified and evaluated according to administrative, financial, legal, social, and cultural topics. For this study, the journals were analyzed using qualitative research methods, such as document analysis and compilation. Based on the transcription and evaluation of these journals, an attempt was made to gain insight into waqf practices within the framework of the laws and regulations of the final period of the Ottoman Empire.