The visual scent: How imagery shapes perception in marketing
Görsel koku: Pazarlamada görsellerin tüketici algısı üzerindeki etkisi
- Tez No: 964527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞENUR ALTINİĞNE EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Pazarlamada görsel imgeler ile kokunun bütünleştirilmesi, beynin çok duyulu deneyimler yaratma yeteneğini kullanarak tüketici algılarını ve davranışlarını derinden etkiler. Zihinsel temsilin en baskın biçimi olan görsel imgeler, koku gibi duyusal deneyimleri uyarabilir, hafıza ve duyusal işlemeyle ilgili beyin bölgelerini harekete geçirebilir. Bu yetenek, tüketicilerin duygusal durumlarını, tercihlerini ve satın alma kararlarını etkileyen zihinsel imgeler oluşturmalarını sağlar. Kokuları çağrıştıran görseller, ilişkisel hafızayı harekete geçirerek ürün çekiciliğini artırabilir, ürünleri daha arzu edilir hale getirebilir ve daha güçlü duygusal bağlantılar sağlayabilir. Bu görsel ipuçlarının etkinliği, ürünün özellikleriyle uyumlu olmalarına ve tutarlı bir duyusal deneyimi güçlendirmelerine bağlıdır. Tüketiciler çok duyulu uyaranlara giderek daha fazla yanıt verdikçe, markalar marka algısını geliştirmek, etkileşimi teşvik etmek ve satın alma niyetlerini yönlendirmek için pazarlama stratejilerine görsel ve koku öğelerini dahil etmenin yenilikçi yollarını araştırıyor. Görsel-koku etkileşimlerinin bu şekilde anlaşılması yalnızca pazarlama açısından önemli olmakla kalmayıp, sanal ve artırılmış gerçeklik ile terapötik ortamlarda da potansiyel uygulamalara sahiptir ve tüketici deneyiminde duyusal bütünleşmenin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The integration of the visual and olfactory cues in marketing is effective due to the fact that the brain is capable of creating sensory experiences, especially the multi-sensorial ones, which have a great impact on consumer perception and behaviour. Visual images are the most frequently used forms of mental imagery, which can lead to sensory experience of smell, and activate regions of the brain that are associated with memory and sensory functions. This ability empowers the consumers to create very clear and detailed images in their minds, which in turn influences their mood, preferences and buying products' choices. appeal Such through visuals associating that them recreate with scents memories, can thus increase making the the products more desirable and creating a stronger emotional linkage. These visual cues are effective only when they are congruent with the product's features with the aim of achieving a harmonious sensory experience. Since people become more sensitive to the multimodal signals, brands are looking for new ways of how to include visual and olfactory elements into marketing to increase brand awareness, user involvement, and purchase intention. It is not only important to the marketing field but also to VR, therapeutic environments, and others, as it shows the importance of sensory integration in consumer experiences.