İbnü'l-Cezerî'nin en-Neşr fî'l-Kırââti'l-Aşr adlı eserinin kıraat ilmindeki yeri
The place of Ibnul-Jazari's work called an-Neshr fi'l-Qiraati'l-Ashr in the science of reciting
  1. Tez No: 964530
  2. Yazar: MUSTAFA MEMİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN PARLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
İbnü'l-Cezerî; (ö. 833/1429) Şam'da dünyaya gelmiş, hicrî sekizinci asrın ikinci yarısı ile dokuzuncu asrın ilk yarısında yaşamış, Memlük, Anadolu ve Mâverâünnehir diyarlarında iz bırakmış ve başta kıraat ilmi olmak üzere İslâmî ilimlere adını altın harflerle yazdırmış önemli bir âlimdir. Onun, Bursa'da telif ettiği en-Neşr fî'l-Kırââti'l-Aşr adlı eseri ise, bu alanda kendisinden sonra telif edilen eserlerin tamamına kaynaklık ederek bu alanın temel kaynaklarından olmuştur. Bu eserin en önemli özelliği şüphesiz muhteviyâtıdır. Eserde; kıraat ilminin bütün konuları mufassal bir şekilde ele alınmış, senedleri ile birlikte yaklaşık bin kadar rivâyet ortaya konulmuş, kıraat imamlarının ilmî şahsiyetleri ve kıraat silsileleri açıklanmıştır. Türkiye'de çok sayıda yazma nüshası olan Neşr'i önemli kılan etkenler ise; kendisinden önceki en önemli eserleri kaynak edinmesi, unutulmak üzere olan meşhur kıraatleri alana kazandırması, infirâd usulünün yerine indirâc usulünü getirmesi, kıraat ilminde tahrîrât geleneğine öncülük etmesi, kendisinden sonraki eserlerin tamamına kaynak olması ve üzerine çok sayıda çalışma yapılmasıdır. Bu çalışmada en-Neşr'in, kıraat ilmine sağladığı katkılar, getirdiği yenilikler ve bu alandaki eserler üzerindeki etkileri araştırılarak kıraat ilmindeki yeri ve önemi incelenmiştir. Çalışmanın sonunda mütekaddim ve günümüz âlimlerinin İbnü'l-Cezerî ile Neşr hakkındaki sözlerine yer verilmiştir. Daha sonra, bu alanın önde gelen ilim adamları ile yapılan mülakatlar ile eserin kıraat ilmindeki yeri ve önemi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ibn al-Jazari was born in Damascus, lived in the second half of the 8th century AH and the first half of the 9th century AH, left his mark in the Mamluk, Anatolian and Transoxiana lands, and is an important scholar who has written his name in Islamic sciences, especially the science of recitation. His work entitled“an-Nasr fî'l-Kırââti'l-Aşr”, which he compiled in Bursa, has become a fundamental source in this field by forming a basis for all the works compiled after him. In this study, the contributions that an-Nasr made to the science of recitation since the period it was compiled, the innovations he brought in this field and his effects on the works in this field have been investigated and his place and importance in the science of recitation have been revealed. The most important feature of this work is undoubtedly its content. In the work; All subjects of the science of recitation have been discussed in detail, approximately a thousand of their narration chains have been presented, and the scientific personalities of the recitation imams and their recitation chains have been explained. The factors that make Neşr important are; it has taken the most important works of this science as a source, there are many manuscripts in Turkey, numerous studies have been conducted on it, it has brought the famous recitations that were about to be forgotten to the field, it has brought the method of indiraj instead of the method of infirâd, it has pioneered the tradition of tahrîrât in the science of recitation and it has been a source for all subsequent works. At the end of the study, the place and importance of the work in the science of recitation have been revealed through the statements of previous and current scholars about the author and Neşr and interviews with scholars who are authorities in the field about the work.