The influence of gamification on consumer purchase decisions in online retail
Çevrimiçi perakendede oyunlaştırmanın tüketici satın alma kararları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 964535
  2. Yazar: MUHANNAD MUNJED HAMEED ALABID
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ALİ LEVENTELI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, oyun öğelerinin çevrimiçi perakende ortamında tüketici satın alma kararları üzerindeki etkilerini ele almaktadır. E-ticaret platformları, puanlar, ödüller ve zorluklar gibi oyun özelliklerini giderek daha fazla birleştirdikçe, bu faktörlerin tüketici davranışları üzerindeki etkisi anlaşılmaktadır. Araştırma, alıcılarla yapılan 200 çevrimiçi anketten elde edilen nicel veriler ve görüşmelerdeki nitel verilerle karma yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Motivasyon, bağlılık, kullanıcı deneyimi ve karar verme hızı gibi faktörlerin araştırma analizi yapılmıştır. Sonuçlar, oyunlaştırmanın kullanıcı etkileşimini önemli ölçüde iyileştirdiğini, satın alma sıklığını artırdığını ve marka dürüstlüğünü geliştirdiğini ortaya koymuştur. Tüketiciler, oyunlaştırılmış deneyimlerin çevrimiçi satın alımları konforlu ve sevilen hale getirdiğini ve karar verme süreçlerini hızlandırdığını göstermiştir. Ayrıca, rekabetçi sıralama ve görevler gibi özelliklerin, özellikle genç demografik verilerde güçlü bir motivasyon kaynağı olduğu gösterilmiştir. Çalışma, Gamification'ın müşteri memnuniyetini artırmak ve e-ticarette büyümeyi teşvik etmek için optimize edilebilecek güçlü bir pazarlama stratejisi olduğu sonucuna varmıştır. Şirketlerin, farklı tüketici tercihlerini karşılamak ve çevrimiçi katılımı artırmak için özel olarak tasarlanmış Gamification tekniklerini uygulamaları teşvik edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study considers the effects of game elements on consumer purchasing decisions in online retail environment. As e -commerce platforms are increasingly combining game features such as points, rewards and challenges, understanding how these factors have an impact on consumers' behaviors. Research using a mixed method, combining quantitative data from 200 online surveys on buyers and qualitative information from interviews in interviews. Research analysis of factors such as motivation, commitment, user experience and decision -making speed. The results revealed that Gamification significantly improves user interaction, increases the frequency of purchasing and enhances the brand honesty. Consumers have shown that gamified experiists have made online purchases comfortable and loved and accelerated decision-making processes. In addition, features such as competitive ranking and tasks have been shown to be strong motivation, especially in young demographic data. The study concluded that Gamification is a powerful marketing strategy that can be optimized to improve customer satisfaction and stimulate growth in e -commerce. Companies are encouraged to apply Gamification techniques specifically designed to satisfy different consumer preferences and improve online participation.