Anoreksıa nervosa ve bulımıa nervosa yeme bozukluklarında kantitatif eeg ınterhemisferik koherans bulguları
Quantitative eeg interhemispheric coherence findings in anorexia nervosa and bulimia nervosa eating disorders
- Tez No: 964537
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu araştırma, toplumda en sık görülen yeme bozuklukları olan anoreksia nervosa ve bulimia nervosa tanısı almış bireylerin elektroensefalografi (EEG) ve kantitatif elektroensefalografi (qEEG) parametrelerinden interhemisferik FFT koheransın normal sağlıklı bireyler ile karşılaştırılmasını ve Yeme Tutum Testi (YTT) ile ilişkisini ele almaktadır. Araştırmanın amacı, yeme bozukluğu tanısı almış bireylerde qEEG koheransının olası biyobelirteç olma rolünü değerlendirmektir. NP İstanbul Beyin Hastanesi arşivinden retrospektif olarak incelenen veriler doğrultusunda, qEEG analizi yapılmış ve YTT uygulanmış olan 40 bulimia nervosa ve 40 anoreksia nervosa tanılı vaka, 60 sağlıklı ve yaş grubu uyumlu kontrol vakası ile karşılaştırılmıştır. qEEG koherans parametresinin incelenmesi için interhemisferik frontal, parietal, temporal ve oksipital loblardan alınan kayıtlar analiz edilmiştir. Gruplararası ANOVA karşılaştırmasına göre Anoreksik bireylerde, normal sağlıklı gruba göre Delta_T3-T4 (p = 0,040), Teta_T3-T4 (p = 0,038), Beta_T3-T4 (p = 0,009) interhemisferik FFT koheransı artmış tespit edildi. Anoreksik bireylerde, normal sağlıklı gruba göre Alfa_FP1-FP2 (p = 0,011) ve F3-F4 (p = 0,046), Beta_FP1-FP2 (p = 0,011) interhemisferik FFT koheransı azalmış tespit edildi. Anoreksik bireylerde, bulimik gruba göre Beta_FP1-FP2 (p = 0,012) interhemisferik FFT koheransı azalmış tespit edilirken; Delta_T5-T6 (p = 0,048) artmış tespit edildi. Ayrıca, Anoreksik bireylerde YTT ile Teta koheransı arasında O1-O2 (r = 0.495, p = 0.010) ve T5-T6 (r = 0.484, p = 0.012) elektrot çiftlerinde istatistiksel olarak belirgin derecede anlamlı pozitif korelasyon bulunurken; Alfa koheransında C3-C4 (r = 0.437, p = 0.026) elektrot çiftinde belirgin anlamlı pozitif güçlü korelasyon tespit edilmiştir. Bulimik bireylerde ise YTT ile Alfa koheransı arasında T3-T4 (r = 0.444, p = 0.038) elektrot çiftinde istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir korelasyon bulunurken; Delta koheransında F3-F4 (r=0.422, p=0.051) elektrot çiftinde anlamlılığı sınırda ancak belirgin pozitif korelasyon gösteren anlamlılık tespit edilmiştir. Literatürde ilk kez yapılan bu qEEG koherans çalışmasındaki bulgular, interhemisferik FFT koheransın anoreksia nervosa ve bulimia nervosa tanılarında hem kendi aralarında hem de normal gruba göre farklılık tespit edildiğini göstermiştir. Bu çalışmanın bulguları, qEEG aracılı interhemisferik FFT koheransın yeme bozuklukları tanısı ve ayrımında potansiyel bir biyobelirteç rolünü ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the electroencephalography (EEG) and quantitative electroencephalography (qEEG) parameters of interhemispheric FFT coherence in individuals diagnosed with anorexia nervosa and bulimia nervosa, which are the most common eating disorders in society, with normal healthy individuals and to evaluate the relationship with the Eating Attitudes Test (EAT). The aim of the study is to evaluate the role of qEEG coherence as a potential biomarker in individuals diagnosed with eating disorders. Based on retrospective data from the archives of NP İstanbul Brain Hospital, qEEG analysis was performed and 40 cases diagnosed with bulimia nervosa and 40 cases diagnosed with anorexia nervosa who underwent EAT were compared with 60 healthy and age-matched control cases. In order to examine the qEEG coherence parameter, recordings from the interhemispheric frontal, parietal, temporal and occipital lobes were analyzed. According to the ANOVA comparison between groups, Delta_T3-T4 (p = 0.040), Theta_T3-T4 (p = 0.038), Beta_T3-T4 (p = 0.009) interhemispheric FFT coherence was found to be increased in anorexic individuals compared to the normal healthy group. Alpha_FP1-FP2 (p = 0.011) and F3-F4 (p = 0.046), Beta_FP1-FP2 (p = 0.011) interhemispheric FFT coherence was found to be decreased in anorexic individuals compared to the normal healthy group. Beta_FP1-FP2 (p = 0.012) interhemispheric FFT coherence was found to be decreased in anorexic individuals compared to the bulimic group; while Delta_T5-T6 (p = 0.048) was found to be increased. In addition, in anorexic individuals, a statistically significant positive correlation was found between EAT and Theta coherence in O1-O2 (r = 0.495, p = 0.010) and T5-T6 (r = 0.484, p = 0.012) electrode pairs; while in alpha coherence, a significantly significant positive strong correlation was found in C3-C4 (r = 0.437, p = 0.026) electrode pair. In bulimic individuals, a statistically significant positive correlation was found between EAT and Alpha coherence in T3-T4 (r = 0.444, p = 0.038) electrode pair; while in delta coherence, a borderline but significant positive correlation was found in F3-F4 (r = 0.422, p = 0.051) electrode pair. The findings of this qEEG coherence study, which is the first in the literature, showed that interhemispheric FFT coherence was found to be different in the diagnoses of anorexia nervosa and bulimia nervosa, both among themselves and compared to the normal group. The findings of this study revealed the role of qEEG-mediated interhemispheric FFT coherence as a potential biomarker in the diagnosis and differentiation of eating disorders.