Investigation of liver metastasis-related transcriptional and translational profiles in colorectal cancer
Kolorektal kanserde karaciğer metastazı ile ilişkili transkripsiyonel ve translasyonel profillerin araştırılması
  1. Tez No: 964540
  2. Yazar: BARIŞ KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KARAKÜLAH, PROF. DR. SAFİYE NEŞE ATABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Onkoloji, Biology, Genetics, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyotıp ve Sağlık Teknolojileri Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Kolorektal kanser (KRK), dünya çapında kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir. Yüksek metastaz kapasitesi, hasta prognozunu önemli ölçüde kötüleştirmekte ve tedavi edici seçenekleri sınırlamaktadır. Bu metastatik süreci yönlendiren moleküler programların kapsamlı bir şekilde araştırılması, yeni biyo-belirteçler ve tedaviler geliştirmek için kritik öneme sahiptir. Bu tez çalışması, metastatik potansiyelin ve karaciğeri taklit eden stromal ipuçlarının KRK'nin transkripsiyonel ve translasyonel profillerini nasıl yeniden şekillendirdiğini karakterize etmeyi amaçlamıştır. Bu çalışmada, fonksiyonel in vitro deneyleri ve halka açık hasta kohortlarından (TCGA, GEO, CCLE) elde edilen transkriptomik (RNA-seq) ve translatomik (polizom profilleme) verilerin in silico analizlerini birleştiren çoklu-omik bir yaklaşım kullanılmıştır. Bulgularımız, metastatik modellerin hibrit bir epitelyal-mezenkimal (E/M) fenotip sergilediğini ve karaciğer stromal faktörlerinin klonojenik sağkalımı desteklediğini ortaya koymuştur. Bunların yanında, metastatik koşullarda translasyon ve protein sentezi ile ilgili yolakların transkripsiyon düzeyinde düzensizlik gösterdiği bulunmuştur. Translatomik analizler, metastatik ve p53-negatif hücrelerin invazyon ve adezyonla ilişkili mRNA'ları seçici olarak transle ederken proliferasyonla ilgili olanları baskıladığı bir“ilerle ya da büyü”(go versus grow) durumu ortaya çıkarmıştır. Sonuçta, bu tez çalışması, translasyonel yeniden programlamayı KRK metastazının temel bir özelliği olarak tanımlamakta, hastalığın moleküler mekanizmalarına dair yeni bilgiler sunmakta ve translasyon mekanizmasını gelecekteki terapötik stratejiler için umut verici bir hedef olarak vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer (CRC) is one of the most common causes of cancer related death globally. The metastatic spread of CRC is a key driver of lethality and the main factor that limits curative treatment options. Elucidating the molecular processes that drive this metastatic progression is therefore of great relevance for the discovery of novel prognostic biomarkers and development of targeted therapies. The aim of this thesis was to characterize how metastatic potential and liver mimicking stromal signals reshape the transcriptional and translational landscape of CRC. We used a multi-omics experimental and computational strategy that involved functional in vitro assays, in silico validations and modeling of transcriptomic (RNA-seq) and translatomic (polysome profiling) data generated in experimental models coupled with publicly available patient datasets. We first established that metastatic models show a hybrid epithelial-mesenchymal (E/M) state and that the hepatic stroma supports the clonogenic survival of cancer cells. We then discovered that many pathways related to protein synthesis and translation are transcriptionally dysregulated in the metastatic context. However, through translatomic interrogation of global translation we identified an underlying“go versus grow”trade-off under which metastatic and p53 knockout CRC cells upregulate translation of mRNAs that encode proteins involved in invasion and adhesion while simultaneously downregulating those that encode proteins that support proliferation. In conclusion, this thesis identifies translational reprogramming as an intrinsic feature of CRC metastasis, providing new mechanistic insights and highlighting the translational machinery as an appealing target for future therapy.