Ev hanımları ve çalışan kadınların beden algısı ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin karşılaştırılması
A comparison of the relationship between body image and attachment styles in housewives and working women
  1. Tez No: 964541
  2. Yazar: ŞEVVAL BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada ev hanımları ve çalışan kadınların beden algısı ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin karşılaştırılması amaçlanmıştır Ek olarak, araştırmada kadınların eğitim düzeyi, medeni durumu, aylık geliri, çocuk sahibi olup olmama durumu ve evde yaşayan kişi sayısı da bu ilişkideki rolleri açısından incelenmiştir. Araştırmaya İstanbul ilinden 75 ev hanımı 75 çalışan kadın olmak üzere toplam 150 kadın katılmıştır. Veri toplama araçları olarak Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği, Bedeni Beğenme Ölçeği ve katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada kadın katılımcıların bağlanma stilleri ve çalışma durumlarının beden algısı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Mann–Whitney U testi, Kruskal–Wallis H testi, ANOVA, Spearman korelasyon ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Sonuçlara göre, çalışan kadınların beden algısı ev hanımlarına kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Bağlanma stillerinin çalışma durumuna göre anlamlı farklılık göstermediği, ancak güvenli bağlanma ile beden algısı arasında pozitif; kaygılı/kararsız bağlanma ile ise negatif ilişki olduğu belirlenmiştir. Kaçıngan bağlanma ile beden algısı arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Regresyon analizleri, çalışma durumunun bazı bağlanma stilleriyle beden algısı arasındaki ilişkide düzenleyici bir rol oynadığını göstermiştir. Eğitim düzeyi yalnızca güvenli bağlanma üzerinde anlamlı fark yaratmış, diğer demografik değişkenlerin etkisi sınırlı kalmıştır. Bulgular doğrultusunda, alanda çalışan uzmanlara çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the relationship between body image and attachment styles in housewives and working women. Additionally, the roles of women's educational background, marital status, monthly income, parental status, and the number of people they live with were examined in relation to these variables. The study sample consisted of a total of 150 women, including 75 housewives and 75 working women residing in Istanbul. Data were collected using the Three-Dimensional Attachment Styles Scale, the Body Appreciation Scale, and a Demographic Information Form developed by the researcher to assess participants' socio-demographic characteristics. The study investigated the effects of female participants' attachment styles and employment status on their body image. Alongside descriptive statistics, Mann–Whitney U test, Kruskal–Wallis H test, ANOVA, Spearman correlation, and multiple regression analyses were conducted. The findings indicated that working women had higher levels of body image compared to housewives. Although attachment styles did not significantly differ according to employment status, a positive correlation was found between secure attachment and body image, while anxious/ambivalent attachment was negatively associated with body image. No significant relationship was identified between avoidant attachment and body image. Regression analyses revealed that employment status had a moderating role in the relationship between certain attachment styles and body image. Educational level showed a significant difference only in relation to secure attachment, whereas the effects of other demographic variables were found to be limited. Based on the findings, several recommendations were presented for professionals working in the field.