Güneş enerjisi etkisi altındaki opak duvar malzemelerinin termofiziksel davranışları
Thermophysical behavior of opaque wall materials subjected to solar energy
- Tez No: 96456
 - Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÖZBALATA
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Enerji, Energy
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 186
Özet
VII ÖZET GÜNEŞ ENERJİSİ ETKİSİ ALTINDAKİ OPAK DUVAR MALZEMELERİNİN TERMOFİZİKSEL DAVRANIŞLARI ÜLGEN, Koray Doktora Tezi, Güneş Enerjisi Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Necdet ÖZBALTA Mayıs 1999, 186 Sayfa Bu çalışma, bina kabuğunu oluşturan opak (ışık geçirimsiz) duvar malzemelerinin güneş enerjisi etkisi altındaki ısıl davranışlarının nasıl bir değişim gösterdiğini belirlemek için yapılmıştır. Opak duvar malzemelerinin termofiziksel özelliklerinin duvar dış yüzeyine gelen güneş enerjisi ile etkileşimlerinin iç ortama nasıl yansıyacağı belirlenmiştir. Bunun için ülkemizde uygulanan duvarlarda kullanılan malzemelerin özellikleri ve duvar kuruluşundaki konumlarının, duvar ısıl davranışları ve bina içi konfor şartları üzerindeki etkisi incelemiştir. Faz Farkı ve Sönüm Oranı kriterleri oluşturulan test düzeneği yardımıyla belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar analitik çözümlerde kullanılarak gerçekte nasıl bir değişim oluşacağı gözlenmiştir. Ayrıca bu çalışma kapsamında, ülkemiz iklim bölgelerine uygun duvar tiplerinin nasıl bir yapıya sahip olduğu tartışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Zamana bağlı bir boyutlu ısı transferi, Faz farkı ve Sönüm oranı kriterleri, Opak duvar malzemeleri, Termofiziksel özellikler, Solair sıcaklık,Periyodik sıcaklık değişimi.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT THERMOPHYSICAL BEHAVIOR OF OPAQUE WALL MATERIALS SUBJECTED TO SOLAR ENERGY ÜLGEN, Koray Ph.D. in Solar Energy Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Necdet ÖZBALTA May 1999, 186 pages This study was carried out to determine how thermal behaviors change opaque (light impermanence) wall materials which constitute the building shell under solar energy effect. How reflect interaction between thermophysical properties of opaque wall materials and solar energy which comes to the outer surface of the wall was determined. It was also investigated that the effect of the properties. It is also investigated that the effect of the properties and the sequences of the wall materials used in Turkey, to the thermal behaviour of the wall and indoor comfort conditions. A test unit is setup to determine the time lag and amplitude damping. The findings are used in analytical solutions. As a conclusion, the wall materials suitable for each climatical zone of Turkey are given. It is concluded that to use insulation layer on the walls reduces the energy concumption. Futhermore, the placement of the insulation layer in the wall is very important. Key words : Time dependent one dimensional heat transfer, Time lag and Amplitude damping, Criteriay opaque wall materials, Thermophysical behaviour, Solair temperature, Periodical temperature difference.