Hazırlık sınıfındaki İngilizce öğrencilerinde İngilizce öğrenme motivasyonu, İngilizce dersine yönelik kaygı ve akademik öz-yeterlik arasındaki ilişkiler
The relationships between English learning motivation, anxiety towards English lesson and academic self-efficacy in prep class English students
  1. Tez No: 964566
  2. Yazar: DUYGU TÜRKMENGİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, üniversite hazırlık sınıfı öğrencilerinin İngilizce öğrenme motivasyonu, yabancı dil dersine yönelik kaygı ve akademik öz-yeterlik arasındaki ilişkileri ve bu değişkenlerin ele alınan sosyo-demografik özelliklerle olan ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. İlişkisel tarama modeliyle gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini, beş devlet üniversitesindeki hazırlık programlarından uygun örnekleme tekniğiyle belirlenen 361 katılımcı oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen sosyo-demografik bilgi formu ile birlikte İngilizce Dersinde Güdülenme Ölçeği, Yabancı Dil Sınıfı Kaygı Ölçeği ve Akademik Öz-Yeterlik Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen başlıca bulgulara göre; yabancı dil kaygısı ile İngilizce öğrenme motivasyonu ve akademik öz-yeterlik arasında negatif yönlü anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Ayrıca, İngilizce öğrenme motivasyonu ile akademik öz-yeterlik arasında da beklenmedik bir şekilde negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Cinsiyet açısından incelendiğinde, erkek öğrencilerin yabancı dil kaygı düzeylerinin kadın öğrencilere göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu, kadın öğrencilerin ise akademik öz-yeterlik düzeylerinin erkek öğrencilere göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu görülmüştür. Daha önce üniversite hazırlık sınıfı eğitimi almış olan öğrencilerin, almamış olanlara kıyasla daha yüksek yabancı dil kaygısı düzeyine sahip oldukları belirlenmiştir. Regresyon analizleri, İngilizce derslerinde kendini rahat hissetme düzeyinin; kaygıyı negatif yönde, motivasyon ve öz-yeterliği ise pozitif yönde anlamlı bir şekilde yordadığını ortaya koymuştur
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between university preparatory class students' motivation to learn English, anxiety toward foreign language courses, and academic self-efficacy, as well as the relationships between these variables and the socio-demographic characteristics under consideration. The sample for this correlational survey study consists of 361 participants selected using appropriate sampling techniques from preparatory programs at five state universities. Data were collected using a socio-demographic information form developed by the researcher, along with the English Language Motivation Scale, the Foreign Language Class Anxiety Scale, and the Academic Self-Efficacy Scale. The data were analyzed using SPSS 25 software. According to the main findings of the study, significant negative correlations were found between foreign language anxiety and English learning motivation and academic self-efficacy. In addition, an unexpected significant negative correlation was found between English learning motivation and academic self-efficacy. When examined in terms of gender, it was found that male students had significantly higher levels of foreign language anxiety than female students, while female students had significantly higher levels of academic self-efficacy than male students. It was determined that students who had previously taken university preparatory classes had higher levels of foreign language anxiety than those who had not. Regression analyses revealed that the level of feeling comfortable in English classes significantly predicted anxiety negatively and motivation and self-efficacy positively.