Hemşirelerin örgütsel güven durumunun çalışma performanslarına etkisi
The effect of nurses' organizational trust status on their work performance
- Tez No: 964570
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma Türkiye'de Kocaeli ilindeki hemşirelerin örgütsel güven durumunun çalışma performanslarına etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda hemşirelerin örgütsel güven durumunun çalışma performanslarına etkisinin cinsiyet, mesleki kıdem, yaş, eğitim durumu, görev yaptığı birim, hastane çalışılan bölüm, mesleki deneyim faktörlerine göre değişikleri incelenmiştir. Araştırmada evreni Kocaeli ilinde kamu hastanesinde çalışan hemşireler; örneklemi ise çalışmaya katılmaya gönüllü olan 380 hemşire oluşturmuştur. Çalışmanın verileri; hemşirelerin sosyodemografik özelliklerini içeren anket formu, performans değerlendirme ölçeği ve örgütsel güven ölçeğinden oluşan bir anketle toplanmıştır. Çalışmanın verilerinin değerlendirmesinde tanımlayıcı istatistiksel analizler (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, yüzde, minimum, maksimum), Cronbach Alpha testi, normal dağılım testleri (Skewness ve Kurtosisin), Kruskal Wallis H testi, Mann Whitney U testi, Spearman Rank korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmadaki hemşirelerin çoğunun 31-40 yaş aralığında, evli, lisans mezunu, dahili birimde çalıştıkları, 6-10 yıl deneyime sahip oldukları, kendilerini çalıştıkları kurumda güvende hissettiklerini, kurum ile ilgili memnuniyetsizlik hissetmediklerini, kurumdan ayrılmak istemediklerini, çalıştığı birimden memnun olduklarını, hemşirelik mesleğini sevdiklerini, bölümde servis hemşiresi olarak çalıştıklarını, çalışma başarısının tespit edildiği, çalışma başarısını sorumlu hemşirenin tespit ettiğini, bir anabilim dalı hemşiresinin bu başarıyı tespit etmesini istediklerini, çalışmalarda başarılı olunmasının tespitinde kendisinin de taraftar oldukları saptanmaktadır.“Örgütsel Güven”ölçeğinin toplam puanı ile“Hemşire ve Yönetici Hemşirelerin Performans Değerlendirme”ölçeği arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of organizational trust status of nurses in Kocaeli province in Turkey on their work performance. For this purpose, the effect of organizational trust status of nurses on their work performance was examined according to gender, professional seniority, age, education status, unit they work in, hospital department they work in, and professional experience factors. The universe of the study consisted of nurses working in a public hospital in Kocaeli province; the sample consisted of 380 nurses who volunteered to participate in the study. The data of the study were collected with a questionnaire form including the sociodemographic characteristics of nurses, a performance evaluation scale, and an organizational trust scale. In the evaluation of the study data, descriptive statistical analyses (mean, standard deviation, median, frequency, percentage, minimum, maximum), Cronbach Alpha test, normal distribution tests (Skewness and Kurtosis), Kruskal Wallis H test, Mann Whitney U test, Spearman Rank correlation analysis were used. It was determined that most of the nurses in the study were between the ages of 31-40, married, had a bachelor's degree, worked in the internal unit, had 6-10 years of experience, felt safe in the institution they worked in, did not feel dissatisfied with the institution, did not want to leave the institution, were satisfied with the unit they worked in, loved the nursing profession, worked as a service nurse in the department, their work success was determined, the responsible nurse determined their work success, they wanted a department nurse to determine this success, and they were also supportive of determining the success in the studies. A positive moderately significant relationship was determined between the total score of the“Organizational Trust”scale and the“Performance Evaluation of Nurses and Manager Nurses”scale.