Vardiyalı sağlık çalışanlarında biyolojik ritmin ve depresyon düzeyinin yaşam memnuniyeti ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship of biological rhythm and depression level with life satisfaction in shift healthcare workers
- Tez No: 964584
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırma, vardiyalı sağlık çalışanlarında biyolojik ritim ve depresyon düzeyinin yaşam memnuniyeti ile ilişkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. İlişkisel tarama modelinde yürütülen çalışmaya, kriterleri karşılayan 363 vardiyalı sağlık çalışanı katılmıştır. Katılımcılardan sosyodemografik bilgileri için Sosyodemografik Veri Formu'nu, biyolojik ritmi değerlendirmek için Biyolojik Ritim Değerlendirme Görüşmesi'ni, depresyon düzeyini belirlemek için Beck Depresyon Envanteri'ni ve yaşam memnuniyetini ölçmek için Yaşam Memnuniyeti Ölçeği'ni doldurmaları istenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between biological rhythm and depression levels with life satisfaction among shift-working healthcare professionals. Conducted using a correlational survey model, the study included 363 participants who met the inclusion criteria. Data were collected using the Sociodemographic Data Form for demographic information, the Biological Rhythm Interview of Assessment in Neuropsychiatry for assessing biological rhythm, the Beck Depression Inventory for determining depression levels, and the Satisfaction with Life Scale for measuring life satisfaction.