Yetişkin bireylerde sosyal medya kullanımının besin seçimi motivasyonları ve ortoreksiya nervoza eğilimi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of social media use on food choice motivations and the tendency of orthorexia nervosa in adults
  1. Tez No: 964586
  2. Yazar: ZEYNEP YOSUNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YASSIBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sosyal medyada beslenme ile ilgili konularda öneri ve görsel içerik paylaşımlarının gittikçe yaygınlaşması bireylerin besin seçimini ve yeme davranışını etkileyebilmektedir. Bu çalışmada yetişkin bireylerde sosyal medya kullanımının besin seçimi motivasyonları ve Ortoreksiya Nervoza (ON) eğilimi üzerine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmaya 18-65 yaş aralığında 237 erkek ve 419 kadın olmak üzere toplam 656 birey katılmıştır. Katılımcıların demografik özellikleri, sosyal medya kullanımları ve beslenme alışkanlıklarına ilişkin bilgiler çevrim içi anket formu ile sorgulanmıştır. Bireylerin sosyal medya kullanımı Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği- Yetişkin Formu ile değerlendirilmiş, besin seçimini etkileyen faktörleri saptamak amacıyla Besin Seçimi Testi, ON eğilimlerini değerlendirmek amacıyla ise Ortoreksiya Nervoza Envanteri (ONE) kullanılmıştır. Katılımcıların günde ortalama 3,0±1,56 saatlerini sosyal medya kullanarak geçirdiği saptanmıştır. Besin seçiminde en çok dikkat edilen üç faktör sırasıyla sağlık (16,0±5,09), duygu durum (15,3±5,05) ve ulaşılabilirliktir (14,1±3,77).
Özet (Çeviri)
The increasing prevalence of sharing suggestions and visual content on nutrition-related issues on social media can affect individuals' food choices and eating behavior. This study aimed to evaluate the effect of social media use on food choice motivations and Orthorexia Nervosa (ON) tendency in adults. A total of 656 individuals, 237 men and 419 women between the ages of 18-65, participated in the study. Information about the participants' demographic characteristics, social media usage and nutritional habits were questioned with an online questionnaire. Individuals' social media use was evaluated with the Social Media Addiction Scale - Adult Form, the Food Choice Test was used to determine the factors affecting food choice, and the Orthorexia Nervosa Inventory (ONE) was used to evaluate ON tendencies. It was determined that the participants spent an average of 3.0±1.56 hours a day using social media. The three most important factors in food selection are health (16.0±5.09), mood (15.3±5.05) and convenience (14.1±3.77).