Yüksek fruktoz ile beslenen sıçanlarda kafeik asit ile aralıklı açlığın inflamasyon ve Leptin/Obrb/SOCS3 yolağı üzerindeki etkisi
The effect of caffeic acid and intermittent fasting on inflammation and Leptin/Obrb/SOCS3 pathway in rats fed with high-fructose
  1. Tez No: 964603
  2. Yazar: EZGİ DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGEN KILIÇ ERKEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
YÜKSEK FRUKTOZ İLE BESLENEN SIÇANLARDA KAFEİK ASİT İLE ARALIKLI AÇLIĞIN İNFLAMASYON VE LEPTİN/Obrb/SOCS3 YOLAĞI ÜZERİNE ETKİSİ Amaç: Bu çalışmada, uzun süreli yüksek fruktoz tüketen sıçanlarda, kafeik asit (KA) ve aralıklı açlık (intermittent fasting, İF) uygulamalarının inflamasyon (TNF-α ve IL-6) ve hipotalamus leptin/Obrb/SOCS3 sinyal yolakları üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmada 9–10 haftalık toplam 56 erkek Sprague-Dawley sıçan kullanılmıştır. Hayvanlar sekiz gruba ayrılmıştır (her bir grup için n=7): Kontrol (K), Kafeik Asit (KA), İF, KA+İF, Fruktoz (F), F+KA, F+İF ve F+KA+İF. İlk 6 hafta boyunca fruktoz grupları %20'lik fruktoz çözeltisi içeren içme suyu tüketirken, diğer gruplara saf içme suyu verilmiştir. Tüm gruplara standart yeme erişimi sağlanmıştır. Altıncı haftadan itibaren, KA uygulaması (gavaj ile oral olarak 50 mg/kg/gün) ve İF protokolü (günlük 16 saatlik açlık ve 8 saatlik tokluk) 8 hafta süreyle ilgili gruplara uygulanmıştır. Her hafta aynı gün ve saatte sıçanların ağırlıkları (g), haftalık yem (g/sıçan/hafta) ve sıvı (ml/sıçan/hafta) tüketimleri ölçülmüştür. Açlık kan şekerleri glikometre yardımıyla, serum ve hipotalamus örneklerinden trigliserid, kolesterol, glukoz, leptin, SOCS3, Obrb, TNF-α ve IL-6 düzeyleri ise ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Bulgular: Fruktoz verilen F grubunda, K grubuna kıyasla hipotalamus trigliserit, TNF-α, IL-6, leptin ve SOCS3 düzeylerinde anlamlı artış, Obrb düzeyinde ise azalma tespit edilmiştir (p < 0,01). KA ve/veya İF uygulamaları bu parametrelerde iyileşmelere yol açmıştır. Özellikle F+KA+İF grubunda leptin ve SOCS3 düzeylerinde anlamlı düşüş, Obrb düzeyinde ise belirgin artış saptanmıştır (p < 0,001). KA ve İF'nin ayrı ayrı uygulandığı gruplarda da bazı parametrelerde olumlu etkiler gözlenmişse de, kombine uygulamanın daha güçlü bir düzeltici etki sağladığı görülmüştür. Sonuç: Uzun süreli yüksek fruktoz tüketimi, periferik ve santral inflamasyonu artırmakta ve hipotalamus leptin sinyal iletimini bozmaktadır. SOCS3 artışı ve Obrb azalması, fruktozun leptin direncine neden olduğunu göstermektedir. KA ve İF uygulamaları, özellikle birlikte kullanıldığında, leptin-SOCS3-Obrb eksenini normalize ederek fruktoz kaynaklı inflamatuar ve nörometabolik bozulmaları hafifletici etki göstermektedir
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF CAFFEIC ACID AND INTERMITTENT FASTING ON INFLAMMATION AND LEPTIN/Obrb/SOCS3 PATHWAY IN RATS FED WITH HIGH-FRUCTOSE Aim: This study aimed to investigate the effects of caffeic acid (CA) and intermittent fasting (IF) on inflammation (TNF-α and IL-6) and hypothalamic leptin/Obrb/SOCS3 signaling pathways in rats subjected to long-term high fructose consumption. Materials and Methods: A total of 56 male Sprague-Dawley rats aged 9–10 weeks were used in the study. The animals were divided into eight groups (n=7 per group): Control (C), CA, IF, CA+IF, Fructose (F), F+CA, F+IF and F+CA+IF. For the first 6 weeks, drinking water containing 20% fructose solution was given to the fructose groups, while the other groups received plain drinking water. All groups had ad libitum access to standard chow. Starting from the sixth week, CA (50 mg/kg/day orally via gavage) and IF (16-hour of fasting and 8-hour of feeding daily) were applied to the relevant groups for a duration of 8 weeks. Body weight, weekly food (g/rat/week) and fluid intake (ml/rat/week) were recorded. Fasting blood glucose levels were measured using a glucometer. Serum and hypothalamic levels of triglycerides, cholesterol, glucose, leptin, SOCS3, Obrb, TNF-α, and IL-6 were determined by ELISA. Results: In the fructose-fed group (F), hypothalamic triglyceride, TNF-α, IL-6, leptin, and SOCS3 levels were significantly increased, while Obrb levels were decreased compared to the C group (p < 0,01). CA and/or IF treatments ameliorated these alterations. Especially, in the F+CA+IF group, a significant reduction in leptin and SOCS3 levels and a marked increase in Obrb levels were observed (p < 0,001). Although favorable effects were also observed in some parameters in the groups in which KA and IF were administered separately, it was observed that the combined application provided a stronger corrective effect. Conclusion: Chronic high fructose intake induces both peripheral and central inflammation and impairs hypothalamic leptin signaling. The upregulation of SOCS3 and down regulation of Obrb indicate the development of leptin resistance. CA and IF, particularly when used in combination, alleviate fructose-induced inflammatory and neurometabolic disturbances by modulating the leptin-SOCS3-Obrb axis.