Yüksek fruktoz diyeti ile beslenen sıçanların feçes örneklerinde organik asit düzeyleri ve kefir etkisinin incelenmesi
Investigation of organic acid levels in fecal samples of rats fedwith high fructose diet: effects of kefir
  1. Tez No: 746234
  2. Yazar: TUĞBA DOLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Deney hayvanlarında yapılan çalışmalarda fruktozun neden olduğu metabolik sendrom tablosunda fekal mikrobiyotanın değiştiği saptanmıştır. Ancak fekal mikrobiyotanın metabolizması sonucu oluşan organik asit düzeylerinin fruktozun oluşturduğu metabolik sendromda önemi bilinmemektedir. Bu çalışmada, fruktoz metabolizması ile metabolik sendromun gelişimi arasındaki moleküler bağlantıların anlaşılabilmesi için yüksek fruktoz diyetiyle beslenen sıçanların feçes örneklerinde bazı organik asitlerin düzeylerinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Ayrıca kefir takviyesinin etkisi de incelenmiştir. Sıçanlara 15 hafta süreyle içme suyu içerisinde %20'lik fruktoz solüsyonu verilmiştir. Fruktoz verilen bir grup sıçana kefir (1 ml/100 g), son altı hafta boyunca günde bir kez gastrik gavaj yoluyla uygulanmıştır. Feçes örneklerinde organik asit miktarları LC-MS/MS yöntemi ile analiz edilmiştir. Yüksek fruktoz diyeti ile beslenen sıçanların feçeslerinde; 2-OH-fenilasetik asit, 3- fenillaktik asit, fumarik asit, homogentisik asit, 4-OH-fenillaktik asit, 2-OH-glutarik asit, sitrik asit, glutakonik asit düzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı şekilde azaldığı tespit edilmiştir. Kefir takviyesi, yüksek fruktozla beslenen sıçanlarda glutakonik asit ve etilmalonik asit düzeylerinde anlamlı artışa neden olmuştur. Bu tez çalışmasının bulguları, yüksek fruktoz diyetinin sıçanların feçes örneklerinde bazı organik asitlerin düzeyinde anlamlı azalmalar oluşturduğunu göstermektedir. Bu değişimlerin, fruktozun neden olduğu metabolik sendrom tablosunda patogeneze neden olan biyokimyasal yolakların ve potansiyel biyobelirteçlerin tanımlanmasında önemli olabileceği ve ileri çalışmalara ışık tutabileceği düşünülmektedir. Kefir takviyesinin organik asit düzeyinde oluşturduğu değişiklikler metabolik sendrom tedavisinde önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
In studies performed on experimental animals, it was determined that the fecal microbiota has changed in the fructose-induced metabolic syndrome. However, organic acid production due to metabolism of fecal microbiota is not determined in fructose-induced metabolic syndrome. In this study, we aimed to measure the levels of certain organic acids in fecal samples of rats fed a high-fructose diet to understand the molecular links between fructose metabolism and the development of metabolic syndrome. The effect of kefir supplementation was also examined. Rats were given 20% fructose solution in drinking water for 15 weeks. Kefir (1 ml/100 g body weight) was administered by gastric gavage once daily for the last six weeks. Organic acid amounts in the fecal samples were analyzed by using LC-MS/MS. The decreased levels of 2-OH-phenylacetic acid, 3-phenyllactic acid, fumaric acid, homogentisic acid, 4-OH-phenyllactic acid, 2-OH-glutaric acid, citric acid and glutaconic acid were measured in the feces of high-fructose fed rats. Kefir supplementation caused a significant increase in glutaconic acid and ethylmalonic acid levels in the feces of high-fructose fed rats. The findings of this thesis show that high-fructose diet decreased the level of certain organic acids in the fecal samples of rats. These changes could be important in understanding of the biochemical pathways and potential biomarkers in the metabolic syndrome induced by fructose as well as planning for further studies. Also, the alteration in the organic acid levels produced by kefir supplementation could be important in the treatment of metabolic syndrome.