Bir üniversite hastanesinde Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Polikliniğine başvuran hastalarda asbest maruziyeti, sağlık okuryazarlığı ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between asbestos exposure, health literacy and anxiety levels in patients applying to the Chest Diseases and Surgery Outpatient Clinic in a university hospital
- Tez No: 964604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
BİR ÜNİVERSİTE HASTANESİNDE GÖĞÜS HASTALIKLARI VE CERRAHİSİ POLİKLİNİĞİNE BAŞVURAN HASTALARDA ASBEST MARUZİYETİ, SAĞLIK OKURYAZARLIĞI VE KAYGI DÜZEYLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ Karakaya G., Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Aydın, 2024. Amaç: Bu araştırmanın amacı, göğüs hastalıkları ve cerrahisi polikliniğine başvuran hastalarda asbest maruziyeti, sağlık okuryazarlığı ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel olarak, Eylül 2023 ve Şubat 2024 tarihleri arasında, göğüs hastalıkları ve cerrahisi polikliniğine başvuran 141 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veriler kişisel bilgi formu, sağlık okuryazarlık ölçeği ve durumluk ve sürekli kaygı ölçeği ile toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ile ANOVA, Kruskal-Wallis H testi ve Mann-Whitney U testleri kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların çoğunluğunun asbest maruziyet durumları hakkında bilgi sahibi olmadığı ve kaygı düzeylerinin anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir. Sağlık okuryazarlık düzeylerinin orta seviyede olup, eğitim düzeyi arttıkça sağlık okuryazarlığın yükseldiği görülmüştür. Sağlık okuryazarlığı ile kaygı düzeyi arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu, yüksek kaygının bireylerin sağlık bilgilerini anlamasını ve kullanma becerisini zorlaştırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç: Bu çalışmada, asbestin halk sağlığına yönelik ciddi riskler taşıdığı ve maruziyetin bireylerin kaygı düzeyini artırarak psikolojik sağlıklarını olumsuz etkilediği görülmüştür. Ayrıca, sağlık okuryazarlığı ile kaygı arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE RELATİONSHİP BETWEEN ASBESTOS EXPOSURE, HEALTH LİTERACY AND ANXİETY LEVELS İN PATİENTS APPLYİNG TO THE CHEST DİSEASES AND SURGERY OUTPATİENT CLİNİC İN A UNİVERSİTY HOSPİTAL Karakaya G. Aydın Adnan Menderes University, Institute of Health Sciences, Interdisciplinary Department of Environmental Health, Master Thesis, Aydın, 2024. Objective: The aim of this study is to examine the relationship between asbestos exposure, health literacy and anxiety levels in patients applying to chest diseases and surgery outpatient clinic. Material and Methods: The cross-sectional study was conducted with 141 patients presenting to a chest diseases and surgery outpatient clinic between September 2023 and February 2024. Data were collected using a personal information form, a health literacy scale, and a state-trait anxiety scale. Descriptive statistics, ANOVA, Kruskal-Wallis H test, and Mann-Whitney U tests were used in data analysis. Results: The majority of patients participating in the study were found to be uninformed about their asbestos exposure and to have significantly high anxiety levels. Health literacy levels were moderate, and it was observed that health literacy increased with increasing education. A negative correlation was found between health literacy and anxiety levels, with high anxiety complicating individuals' ability to understand and utilize health information. Conclusion: This study found that asbestos poses serious risks to public health and that exposure negatively impacts individuals' psychological well-being by increasing their anxiety levels. Furthermore, a negative correlation was found between health literacy and anxiety.