Hemşirelik öğrencilerine verilen farkındalık temelli psikoeğitimin ruhsal hastalıklara yönelik inanç, sosyal mesafe ve damgalamaya etkisi: Yarı deneysel bir çalışma
The effect of mindfulness-based psycho education on beliefs, social distance and stigmatization towards mental i̇llness among nursing students: A quasi-experimental study
  1. Tez No: 964606
  2. Yazar: CAN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerine verilen farkındalık temelli psikoeğitimin, ruhsal hastalıklara yönelik inanç, sosyal mesafe ve damgalama üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Yarı deneysel desenle yürütülen çalışmada, bir müdahale ve bir kontrol grubu oluşturulmuştur. Çalışmaya, 01.10.2023 – 31.05.2024 tarihleri arasında gönüllü olarak katılım sağlayan Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi 2. Sınıf hemşirelik öğrencileri (n=84) dâhil edilmiştir. Müdahale grubuna belirlenen süre boyunca farkındalık temelli psikoeğitim uygulanırken, kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Veriler, Ruhsal Hastalıklara Yönelik İnanç Ölçeği, Sosyal Mesafe Ölçeği ve Sağlık Çalışanları İçin Ruhsal Hastalıklara Yönelik Damgalama Ölçeği kullanılarak ön test, son test, 1. ay ve 3. ay takip ölçümleri ile toplanmıştır. İstatistiksel analizlerde Mann-Whitney U testi, Ki-Kare testi ve Friedman testi kullanılmıştır. Bulgular: Ruhsal Hastalıklara Yönelik İnanç Ölçeği (RHYİÖ) açısından müdahale ve kontrol grupları arasında çalışmanın başlangıcında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (χ² = 7,395, p = 0,060). Psikoeğitim sonrası müdahale grubunda ruhsal hastalıklara yönelik inanç puan ortalamalarında bir miktar değişim gözlense de bu fark istatistiksel olarak anlamlı düzeyde değildir (p > 0,05). Araştırma bulgularına göre, Sosyal Mesafe Ölçeği (SMÖ) puan ortalamalarında müdahale grubunda anlamlı bir azalma gözlenmiştir (χ² = 8,557, p = 0,036). Ön test (X̄ = 51,56 ± 15,07), Son Test (X̄ = 42,33 .± 22,89), 1. ay (X̄ = 36,36 ± 13,40), 3. ay (X̄ = 50,53 ± 13,74) şeklinde sosyal mesafenin azaldığı, bu farkın 1. ayda belirginleştiği ve 3. ayda kalıcı olduğu belirlenmiştir. Kontrol grubunda ise bu değişim istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p > 0,05). Sağlık Çalışanlarının Ruhsal Hastalıklara Yönelik Damgalama Ölçeği (SÇ-RHYDÖ) puan ortalamalarında da benzer bir azalma gözlenmiş, müdahale grubunun ön test puan ortalaması (X̄ = 57,96 ± 8,66), son test puan ortalaması (X̄ = 58,13 ± 13,72), 1. ay ölçüm puan ortalaması (X̄ = 44,20 ± 5,81), 3. ay ölçüm puan ortalamasında (X̄ = 48,27 ± 11,62) istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş saptanmıştır (χ² = 13,553, p = 0,004). Ancak müdahale grubunun ölçümlerinin 1. ayında değişim gözlenmemiş, etkilerin daha çok 3. ayda belirginleştiği görülmüştür. Sonuç: Bu çalışmada, farkındalık temelli psikoeğitimin sosyal mesafe ve damgalama algısını azaltmada kalıcı bir etkiye sahip olduğu, ancak ruhsal hastalıklara yönelik inançları değiştirmede kısa vadede belirgin bir etki oluşturmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: This study aimed to evaluate the effect of mindfulness-based psychoeducation on nursing students' beliefs, social distance, and stigmatization towards mental illnesses. Materials and Methods: The study was conducted using a quasi-experimental design with an intervention and a control group. Nursing students in their second year at Aydın Adnan Menderes University Faculty of Nursing (n=84) voluntarily participated between October 1, 2023, and May 31, 2024. The intervention group received mindfulness-based psychoeducation, while the control group did not receive any intervention. Data were collected throught he Beliefs Toward Mental Illness Scale (BMIS), Social Distance Scale (SDS), and Mental Illness Stigma Scale for Healthcare Providers (MISS-HP) using pre-test, post-test, and follow-up measurements at the first and third months. Statistical analyses included Mann-Whitney U test, Chi-square test, and Friedman test. Results: This study aimed to evaluate the effectiveness of an educational intervention on health professionals' beliefs and attitudes toward mental illness. At baseline, no statistically significant difference was observed between the intervention and control groups in terms of the Beliefs Toward Mental Illness Scale (BMIS) scores (χ² = 7,395, p = 0,060). Although a slight change was detected in the intervention group's post-intervention belief scores, the difference was not statistically significant (p > 0,05). However, significant findings emerged from the Social Distance Scale (SDS): the intervention group showed a notable decrease in mean scores (χ² = 8,557, p = 0,036), with reductions observed from pre-test (X̄ = 51.56 ± 15,07) to post-test (X̄ = 42,33 ± 22,89), further declining at the 1st month (X̄ = 36,36 ± 13,40) and remaining stable at the 3rd month (X̄ = 50,53 ± 13,74), indicating both an immediate and sustained reduction in social distance. No statistically significant change was noted in the control group (p > 0,05). Similarly, scores on the Healthcare Workers' Stigmatization Toward Mental Illness Scale (MISS-HP) decreased significantly in the intervention group (χ² = 13.553, p = 0,004), with mean scores shifting from pre-test (X̄ = 57,96 ± 8,66) to post-test (X̄ = 58,13 ± 13,72), and showing a marked reduction at the 1st month (X̄ = 44,20 ± 5,81) and 3rd month (X̄ = 48,27 ± 11,62). However, significant change in stigmatization became more prominent at the 3rd month rather than immediately post-intervention. These findings suggest that educational interventions may effectively reduce stigma and social distance toward mental illness among healthcare workers, with delayed but sustained impact. Conclusion: In this study, it was concluded that mindfulness-based psychoeducation has a gradual and sustainable effect in reducing perceived social distance and stigma; however, it does not have a significant short-term impact on changing beliefs about mental illnesses.