Savaş ve göçün Ahıska Türkü çocuklar ve aile yaşamı üzerine yansımaları
Reflections of war and migration on Ahiska Turk children and their family life
- Tez No: 964616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAŞKIN TAŞTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yapılan bu araştırmanın amacı, savaş ve göçün Ahıska Türkü çocuklar ve aile yaşamı üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma kapsamında“Savaş ve göç süreçleri Ahıska Türkü çocukların aile yaşamı üzerinde hangi değişikliklere neden olmuştur?”sorusuna yanıt aranmıştır. Araştırmada nitel araştırma deseni kullanılmıştır ve yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu savaş nedeniyle Ukrayna'dan Türkiye'ye tahliye edilen 3-6 yaş arası çocuğa sahip 17 Ahıska Türkü anneden oluşmaktadır. Yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen bulgular, savaş ve göç süreçlerinin yalnızca çocuğu değil aileyi de kapsayarak aile bütünlüğü, yapısı ve aile içi ilişkilerde bir risk oluşturduğunu göstermektedir. Çocukların aile üyeleriyle ilişkilerinde duygusal kopmalar ve bağlanma biçimlerinde değişimler yaşadığı, yeni çevresel koşullara uyum sağlamakta güçlük çektikleri, sosyal izolasyon, dil sorunları ve davranışsal problemler yaşadıkları belirlenmiştir. Bununla birlikte, annelerin savaş ve göç sonrası yaşadığı stresin çocukların ruhsal durumlarına yansıdığı; konteyner yaşamı, geçim sıkıntıları, sağlık sorunları olmak üzere içinde bulunulan çevresel koşulların çocukların hem fiziksel hem psikolojik durumlarını olumlu ve olumsuz olmak üzere etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of war and migration on Ahiska Turk children and their family life. The study sought to answer the question,“How have the processes of war and migration affected the family life of Ahiska Turk children?”A qualitative research design was used in the study, and semi-structured interviews were conducted. The study group consisted of 17 Ahiska Turk mothers with children aged 3-6 who were evacuated from Ukraine to Türkiye due to the war. The findings obtained from the interviews show that the war and migration processes pose a risk not only to the child but also to the family, affecting family unity, structure, and family communication. It was determined that the children experienced emotional disconnections and changes in their attachment patterns with family members, had difficulty adapting to new environmental conditions, and experienced social isolation, language problems, and behavioral issues. Furthermore, it has been concluded that the stress experienced by mothers after war and migration reflects on the mental health of children; environmental conditions such as container living, financial difficulties, and health issues positively and negatively affect both the physical and psychological well-being of children.