Erkek boksörlerde müsabaka kaynaklı psikofizyolojik stres,durumluk öfke ve kaygı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of competition-induced psychophysiological stressstate anger, and anxiety levels in male boxers
- Tez No: 964619
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK MAKARACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı, erkek boksörlerde müsabaka kaynaklı psikofizyolojik stres ile durumluk kaygı ve öfke düzeylerini incelemektir. Çalışma, Ankara Boks İl Seçmeleri kapsamında yarışan ve belirlenen kriterleri karşılayan 20 iyi antrene erkek boksör ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yarı deneysel tek grup ön test-son test deseni kullanılmıştır. Psikofizyolojik değişkenler (kortizol ve testosteron) tükürük örnekleri aracılığıyla; psikolojik değişkenler ise Yarışma Durumluk Kaygı Envanteri-2 ve Durumluk Öfke Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Ölçümler, psikofizyolojik değişkenler için müsabaka öncesi, arası ve sonrası olmak üzere üç farklı zaman diliminde; psikolojik değişkenler için ise müsabaka öncesi ve sonrası olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 25.0 programı ile yapılmıştır. Normal dağılım Shapiro-Wilk testi ile belirlenmiş; hormon düzeyleri arasındaki farklılıklar Tek Yönlü Tekrarlı Ölçümler Varyans Analizi ile, kaygı ve öfke düzeyleri ise bağımlı örneklem t-testi ile incelenmiştir. Bulgular, testosteron düzeylerinin müsabaka sırasında anlamlı biçimde arttığını, kortizol düzeylerinin ise müsabaka sonrasında en yüksek seviyeye ulaştığını göstermektedir. Ayrıca bilişsel ve somatik kaygı düzeylerinde müsabaka sonrasında anlamlı bir artış gözlenirken, durumluk öfke ve kendine güven düzeylerinde anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır. Sonuç olarak, müsabaka sürecinin erkek boksörlerde hem hormonal hem de psikolojik düzeyde belirgin stres tepkileri oluşturduğu görülmüştür. Bu bulgular, sporcuların performans ve sağlığının korunması açısından, müsabaka stresine yönelik başa çıkma stratejilerinin geliştirilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine competition-induced psychophysiological stress, as well as state anxiety and anger levels, in male boxers. The study was conducted with 20 well-trained male boxers who met the inclusion criteria and competed in the Ankara Provincial Boxing Selections. A quasi-experimental single-group pre-test–post-test design was employed. Psychophysiological variables (cortisol and testosterone) were assessed through saliva samples, while psychological variables were measured using the Competitive State Anxiety Inventory-2 and the State Anger Scale. Measurements of psychophysiological variables were taken at three different time points: before, during, and after competition, whereas psychological variables were assessed before and after competition. Data were analyzed using SPSS 25.0. Normality was tested with the Shapiro-Wilk test. Differences in hormone levels were examined using One-Way Repeated Measures ANOVA, while changes in anxiety and anger levels were analyzed with paired-sample t-tests. The findings revealed a significant increase in testosterone levels during competition, while cortisol levels peaked after competition. Moreover, both cognitive and somatic anxiety levels significantly increased after competition, whereas no significant changes were observed in state anger or self-confidence levels. In conclusion, the competition process triggered pronounced stress responses in male boxers at both hormonal and psychological levels. These findings highlight the importance of developing coping strategies for competition-related stress in order to safeguard athletes' performance and overall well-being.