İlk vajinal muayenede özel geliştirilen jinekolojik şort kullanımının muayeneye bağlı ağrı, anksiyete ve memnuniyet üzerine etkisi: Randomize kontrollü deneysel çalışma
The effect of specially developed gynecological shorts on pain, anxiety, and satisfaction during the first vaginal examination: A randomized controlled experimental study
  1. Tez No: 964624
  2. Yazar: İREM DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, ilk vajinal muayene sırasında özel olarak geliştirilen jinekolojik şort kullanımının kadınların muayeneye bağlı ağrı, anksiyete ve memnuniyet düzeyleri üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 09 Aralık 2024-20 Haziran 2025 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde yürütülen randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Çalışmaya ilk kez vajinal muayene olacak 90 kadın dahil edilmiştir. Katılımcılar randomize olarak iki gruba ayrılmıştır: Müdahale grubundaki (n=45) kadınlara muayene öncesinde özel jinekolojik şort giydirilmiş, kontrol grubundaki (n=45) kadınlarda ise hastanenin rutininde kullanılan örtü kullanılmıştır. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Vizüel Analog Skala (VAS), Durumluk Anksiyete Envanteri-I (STAI-I) ve Hasta Memnuniyet Skalası kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra gruplar arası karşılaştırmalarda bağımsız örneklem t-testi, grupların iç değişimlerinde eşleştirilmiş t-testi, ayrıca Ki-kare ve Fisher's Exact testleri kullanılmış; anlamlılık düzeyi p0,05). Muayene sonrası ölçümlerde ise müdahale grubunun VAS puanı anlamlı düzeyde daha düşük (müdahale: 3,13±2,36 ve kontrol: 6,08±1,86) ve STAI-I puanı daha düşük (müdahale: 37,71±9,28 ve kontrol: 46,20±9,87) bulunmuştur (p=0,000). Ayrıca, müdahale grubunun memnuniyet puanı kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (müdahale: 4,57±0,69; kontrol: 2,97±1,42; p=0,000). Bu çalışma, ilk kez vajinal muayene olan kadınlarda özel olarak geliştirilen jinekolojik şort kullanımının, muayeneye bağlı ağrı ve anksiyeteyi anlamlı düzeyde azalttığını ve hasta memnuniyetini artırdığını göstermiştir. Elde edilen bulgular, jinekolojik muayene sürecinde kadınların fiziksel ve duygusal konforunu artırmaya yönelik mahremiyet destekleyici uygulamaların etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bulgular, jinekolojik muayene sırasında kadının mahremiyetini destekleyen fiziksel düzenlemelerin, duygusal ve fiziksel konforu iyileştirmede etkili olduğunu ve klinik uygulamalarda bu tür müdahalelerin standart bakımın bir parçası olarak değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effect of using a specially designed gynecological examination short on women's pain, anxiety, and satisfaction levels during their first vaginal examination. The research was conducted as a randomized controlled experimental study between December 9, 2024, and June 20, 2025, at the Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital. A total of 90 women undergoing their first vaginal examination were included. Participants were randomly assigned into two groups: women in the intervention group (n=45) wore a specially designed gynecological short before the examination, whereas those in the control group (n=45) underwent the procedure using the hospital's routine drape. Data were collected using the Personal Information Form, Visual Analog Scale (VAS), State Anxiety Inventory-I (STAI-I), and Patient Satisfaction Scale. For data analysis, descriptive statistics were used along with independent samples t-test for intergroup comparisons, paired samples t-test for within-group changes, and Chi-square and Fisher's Exact tests where appropriate. A p-value of 0.05). However, post-examination measurements revealed that the intervention group had significantly lower VAS scores (3.13±2.36 vs. 6.08±1.86) and STAI-I scores (37.71±9.28 vs. 46.20±9.87) compared to the control group (p=0.000). Furthermore, patient satisfaction was significantly higher in the intervention group (4.57±0.69) than in the control group (2.97±1.42) (p=0.000). These findings demonstrate that the use of specially designed gynecological shorts during the first vaginal examination significantly reduces examination-related pain and anxiety while improving patient satisfaction. The results highlight the effectiveness of privacy-enhancing interventions in improving women's physical and emotional comfort during gynecological examinations. The study underscores that physical arrangements supporting women's privacy during such procedures are beneficial and should be considered as part of standard clinical care.