Gebelerde genital benlik imajı, cinsel yaşam kalitesi düzeyleri ve aralarındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of genital self-image, sexual life quality levels and the relationship between them in pregnant women
- Tez No: 964634
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ACAR BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu araştırma, gebelik dönemindeki kadınların genital benlik imajı (KGBİ) ile cinsel yaşam kalitesi (CYKÖ-K) arasındaki ilişkiyi trimester düzeylerine göre incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yürütülen araştırma, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'nde 01.04.2024–01.04.2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, birinci trimesterde 92, ikinci trimesterde 93 ve üçüncü trimesterde 97 olmak üzere toplam 282 gebe oluşturmuştur. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Kadın Genital Benlik İmajı Ölçeği ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın ile toplanmış; analizlerde tanımlayıcı istatistikler, ANOVA, Pearson korelasyon ve çoklu regresyon testleri kullanılmıştır. Bulgular: Trimester grupları arasında KGBİ puanları istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemiştir (p = .054), ancak CYKÖ-K puanları açısından anlamlı fark bulunmuştur (p = .012); 3. trimester grubunda cinsel yaşam kalitesi daha yüksektir. Çoklu regresyon analizinde, cinsel yaşam kalitesini yordayan değişkenler arasında yüksek eğitim düzeyi (B = 5.18), planlı gebelik (B = 5.42) ve KGBİ puanı (B = 1.30) yer almıştır. KGBİ puanını yordayan en güçlü değişken ise cinsel yaşam kalitesi olmuştur (B = 0.07; β = .31, p < .001). Sonuç: Gebelikte genital benlik imajı ile cinsel yaşam kalitesi arasında pozitif bir ilişki bulunmaktadır. Özellikle cinsel yaşam kalitesi, genital benlik imajını yordayan en güçlü değişkendir. Bu doğrultuda, kadınların beden algısını ve cinsel yaşam kalitesini destekleyici bütüncül gebelik bakım yaklaşımlarının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the relationship between genital self-image (GSI) and quality of sexual life (QoSL) among pregnant women, according to gestational trimesters. Methods: This descriptive and correlational study was conducted between April 1, 2024, and April 1, 2025, in the Obstetrics and Gynecology outpatient clinics of Tokat Gaziosmanpaşa University Hospital. The sample consisted of 282 pregnant women: 92 in the first trimester, 93 in the second, and 97 in the third. Data were collected using a Demographic Information Form, the Female Genital Self-Image Scale (FGSIS), and the Sexual Quality of Life-Female (SQoL-F) scale. Descriptive statistics, ANOVA, Pearson correlation, and multiple regression analyses were used. Results: While no statistically significant difference was found in GSI scores across trimesters (p = .054), a significant difference was observed in SQoL-F scores (p = .012), with higher scores in the third trimester. According to regression analysis, significant predictors of sexual quality of life included higher education (B = 5.18), planned pregnancy (B = 5.42), and GSI scores (B = 1.30). The strongest predictor of genital self-image was the SQoL-F score (B = 0.07; β = .31, p < .001), while other variables such as trimester, BMI, and work status were not statistically significant. Conclusion: A positive association was found between genital self-image and sexual quality of life in pregnancy. Sexual quality of life emerged as the strongest predictor of genital self-image. These findings emphasize the importance of holistic prenatal care strategies that address both physical and psychosocial dimensions, especially promoting body image and sexual well-being among pregnant women.