Diyabetik ve diyabetik olmayan hemodiyaliz hastalarında semptom yükü, sıvı kısıtlamasına uyum ve etkileyen faktörler
Symptom burden, compliance with fluid restrictions, and affecting factors in diabetic and non-diabetic hemodialysis patients
- Tez No: 964644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DÖNDÜ ŞANLITÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nefroloji, İç Hastalıkları, Nursing, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma diyabetik ve diyabetik olmayan hemodiyaliz hastalarının semptom kontrolü ve sıvı kısıtlamasına uyum düzeylerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma 14.10.2024 – 10.12.2024 tarihleri arasında Tokat il sınırları içerisindeki 4 hemodiyaliz merkezinde yürütüldü. Çalışmaya toplam 200 hemodiyaliz hastası dahil edildi. Araştırma verileri“Hasta Bilgi Formu”,“Diyaliz Semptom İndeksi (DSİ)”ve“Hemodiyaliz Hastalarında Sıvı Kontrol Ölçeği (HHSKÖ)”ile toplandı. Verilerin analizinde; gruplara göre kategorik değişkenlerin incelenmesinde Pearson Ki-Kare Testi, Yates Düzeltmesi, Monte Carlo Düzeltmeli Fisher's Exact Testi ve Fisher's Excat Testi, ikili karşılaştırmalarda Bonferroni Düzeltmeli Z Testi, Bağımsız Örnekler t Testi, Mann Whitney U Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the level of compliance with symptom control and fluid restriction in diabetic and non-diabetic hemodialysis patients. The research was carried to out in four hemodialysis centers between between October 14, 2024, and December 10, 2024. The study was included 200 hemodialysis patients. The research data were collected“Patient Information Form”,“Dialysis Symptom Index (DSI)”and“Fluid Control Scale on Hemodialysis Patients (FCHPS)”. In the data analysis was used Pearson Chi-Square Test, Yates Correction, Fisher's Exact Test with Monte Carlo Correction and Fisher's Excat Test in examining categorical variables according to groups, Bonferroni Corrected Z Test, Independent Samples t Test, Mann Whitney U Testi in pairwise comparisons.