Kronik boyun ağrılı hastalarda egzersiz ve manuel terapi tekniklerinin ağrı, eklem pozisyon hissi, denge ve eklem hareket açıklığı üzerine anlık etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the immediate effects of exercise andmanual therapy techniques on pain, joint position sense,balance, and range of motion in patients with chronicneck pain
  1. Tez No: 964650
  2. Yazar: UMUT SAMSUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ASLAN TELCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kronik boyun ağrısı olan bireylerde tek seanslık egzersiz ve manuel terapi uygulamalarının ağrı şiddeti, basınç ağrı eşiği, servikal eklem pozisyon hissi, denge, eklem hareket açıklığı ve fleksör kas enduransı üzerindeki anlık etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya kronik boyun ağrısı olan 32 birey dahil edildi. Katılımcılar rastgele olarak egzersiz grubu (n=16; ortalama yaş: 38,13 ± 13,46 yıl) ve manuel terapi grubu (n=16; ortalama yaş: 38,50 ± 13,07 yıl) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hem egzersiz grubuna hem de manuel terapi grubuna tek seans uygulama yapıldı. Katılımcıların tedavi öncesi ve tedavi sonrası ağrı şiddeti (Görsel Analog Skala), basınç ağrı eşiği (algometre), servikal eklem pozisyon hissi (Servikal Eklem Hata Testi), statik denge (Tek Ayak Üzerinde Duruş Testi), dinamik denge (Step testi), eklem hareket açıklığı ölçümü (gonyometre), fleksör kas enduransı ise (Derin Fleksör Kas Endurans Testi) ile değerlendirildi. Değerlendirmeler tüm katılımcılara tedaviden hemen önce ve tedaviden hemen sonra uygulandı. Bulgular: Sonuçlarımız incelendiğinde, egzersiz grubunda ağrı şiddeti, sağ-sol splenius kası basınç ağrı eşiği, tüm yönlerde eklem hareket açıklığı ve sağ taraf dinamik denge değerlendirmelerinde tedavi sonrası, tedavi öncesine göre anlamlı iyileşme olduğu belirlendi (p < 0,05). Manuel terapi grubunda ise ağrı şiddeti, sağ suboksipital bölge ve sağ splenius kası basınç ağrı eşiği, tüm yönlerde eklem hareket açıklığı, servikal fleksör kas enduransı, gözler kapalı sağ ayak statik denge ve sağ-sol dinamik denge değerlendirmelerinde tedavi sonrası, tedavi öncesine göre anlamlı iyileşme saptandı (p < 0,05). Gruplar arası karşılaştırmalarda ise iki grup arasında tedaviden sonra değerlendirilen tüm parametreler açısından anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir (p > 0,05). Sonuç: Bu çalışmanın sonucu, tek seans egzersiz ve manuel tedavinin kronik boyun ağrılı bireylerde ağrı, basınç ağrı eşiği, eklem hareket açıklığı, fleksör kas enduransı, statik denge ve dinamik denge açısından etkili tedavi yaklaşımı olduğunu göstermiştir. Bu sonuç kronik boyun ağrılı bireylerde, egzersiz ve manuel tedavi yaklaşımlarının ilk seanstan itibaren etkili olduğunu düşündürmüştür. Aynı zamanda iki grup arasında tedavi etkinliği açısından fark bulunmaması, her iki tedavi uygulamasının da bireysel özellikler dikkate alınarak uygulanabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the immediate effects of a single session of exercise and manual therapy on pain intensity, pressure pain threshold, cervical joint position sense, balance, range of motion, and flexor muscle endurance in individuals with chronic neck pain. Materials and Methods: A total of 32 individuals with chronic neck pain were included in the study. Participants were randomly assigned into two groups: the exercise group (n = 16; mean age: 38.13 ± 13.46 years) and the manual therapy group (n = 16; mean age: 38.50 ± 13.07 years). Both groups received a single session of their respective interventions. Pre- and post-treatment assessments included pain intensity (Visual Analog Scale), pressure pain threshold (algometer), cervical joint position sense (Cervical Joint Position Error Test), static balance (Single Leg Stance Test), dynamic balance (Step Test), cervical range of motion (goniometer), and flexor muscle endurance (Deep Neck Flexor Endurance Test). All assessments were conducted immediately before and after the intervention. Results: The findings indicated that in the exercise group, there was a significant improvement in pain intensity, pressure pain threshold in the right and left splenius muscles, cervical range of motion in all directions, and dynamic balance on the right side after treatment compared to pre-treatment (p < 0.05). In the manual therapy group, significant improvements were observed in pain intensity, pressure pain threshold in the right suboccipital and right splenius muscles, range of motion in all directions, cervical flexor muscle endurance, static balance (right leg, eyes closed), and dynamic balance (right and left) after treatment (p < 0.05). However, no statistically significant difference was found between the two groups in any of the post-treatment parameters (p > 0.05). Conclusion: The results of this study suggest that a single session of exercise and manual therapy are both effective treatment approaches for improving pain, pressure pain threshold, range of motion, flexor muscle endurance, static balance, and dynamic balance in individuals with chronic neck pain. These findings indicate that both interventions can produce beneficial effects from the first session. The lack of significant difference between the groups suggests that either treatment can be applied considering individual characteristics.