Akademik içten beslenmenin işbirliklerine etkisi
The effect of academic inbreeding on collaborations
- Tez No: 922422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEDA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma akademik içten beslenmenin (inbreeding), işbirlikleri üzerindeki etkisini farklı alanlar üzerinden araştırmak amacıyla yapılmıştır. Hacettepe Üniversitesi ve TED Üniversitesi verileri kullanılarak gerçekleştirilen araştırmada literatüre dayalı olarak belirlenen akademik içten beslenme grupları ile işbirliği grupları arasındaki ilişkiye odaklanılmıştır. Bu ilişkinin tespit edilebilmesi için her iki üniversitenin mevcut akademik personel listeleri ve bu personelin 2018-2022 yılları arasında yayımlanan tam makale, kısa makale ve derleme türlerindeki yayın listeleri kullanılmıştır. Akademik personelin mevcut içten beslenme durumları ve çalışmalarda yapmış olduğu işbirlikleri detaylı olarak sınıflandırılmıştır. Sınıflandırmalar yapılanırken literatür ile birlikte çalışma kapsamında yapılan pilot uygulamadan elde edilen sonuçlar dikkate alınmıştır. Araştırma, akademik içten beslenmenin ulusal ve uluslararası düzeydeki işbirliklerini nasıl etkilediği sorusuna yanıt ararken, farklı içten beslenme gruplarının işbirliği dinamiklerinin ortaya konması da amaçlanmıştır. Akademik içten beslenmenin aynı üniversite ve aynı bölüm içi çalışmalardan uluslararası işbirliklerine kadar geniş bir yelpazede işbirliklerine etkisi ele alınmıştır. İişbirlikleri hem bireysel olarak hem de alan bazında akademisyenlerin akademik içten beslenme profiline göre incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar her iki üniversitenin işbirliklerinin akademik personelin içten beslenme profilinden etkilendiğini ortaya koymuştur. Ancak bu etkinin iki üniversitede farklı şekillerde ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Akademik içten beslenme ve işbirlikleri mühendislik, doğa bilimleri, sosyal ve beşeri bilimler gibi farklı alanlara göre değişim göstermektedir. Yurt dışı işbirliği açısından, akademik personelin içten beslenme profilleri farklılık göstermesine rağmen, gerçekleştirilen işbirliklerinde genel olarak büyük bir farklılığa neden olmadığı söylenebilir. Çalışma çıktıları ile akademik içten beslenmenin veya etkilerinin azaltılması/yok edilmesi üzerine öneriler getirilmektedir. Bu araştırmanın akademik üretkenlik ve yenilikçiliği teşvik eden stratejilerin geliştirilmesi açısından önemli katkılar sağlayacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of academic inbreeding on collaborations across different fields. Using data from Hacettepe University and TED University, the research focuses on the relationship between academic inbreeding groups and collaboration groups, as identified in the literature. To examine this relationship, the study utilized the current academic staff lists of both universities and the publication lists of full articles, short articles, and reviews published by these staff members between 2018 and 2022. The academic inbreeding statuses of the staff and their collaborative efforts were classified in detail. The classifications were informed by both the existing literature and findings from a pilot study conducted as part of this research. The study seeks to answer how academic inbreeding affects collaborations at national and international levels while also uncovering the dynamics of collaboration within different inbreeding groups. The impact of academic inbreeding is examined across a wide spectrum of collaborations, from those within the same university and department to international partnerships. Collaborations are analyzed both at an individual level and across academic disciplines, considering the inbreeding profiles of researchers.The findings reveal that the collaboration patterns of both universities are influenced by the inbreeding profiles of their academic staff, though the nature of this influence differs between the two institutions. The effects of academic inbreeding and collaborations vary across fields such as engineering, natural sciences, social sciences, and humanities. In terms of international collaborations, while differences in academic inbreeding profiles among staff exist, these differences do not lead to significant variations in the collaborations themselves.The study offers recommendations for mitigating or eliminating academic inbreeding and its effects. It is believed that the findings will contribute significantly to the development of strategies that promote academic productivity and innovation.