İnme hastalarında özyeterlilik düzeyi: Sosyal destek ve fonksiyonel durum ile ilişkisi
Self-efficiency level in stroke patients: Relationship with social support and functional status
  1. Tez No: 964654
  2. Yazar: ESRA ERTAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÖNDÜ ŞANLITÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nöroloji, İç Hastalıkları, Nursing, Neurology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, inme hastalarında öz yeterlilik düzeyi ile fonksiyonel durum ve sosyal destek arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı tipteki çalışmanın verileri, bir üniversite hastanesinin nöroloji kliniğinde tedavi gören 231 inme hastasından toplanmıştır. Araştırmanın verileri“Hasta Bilgi Formu”,“İnme Öz Etkililik Ölçeği”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”ve“Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t testi, Tek Yönlü (One Way) Anova Analizi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis Varyans testi, Pearson ve Sperman Korelasyon analizi ve Hayes'in PROCESS makrosu kullanılmıştır. İnmeli hastaların yaş ortalamasının 68,33±10,97 yıl, İnme Öz Etkililik Ölçeği puan ortalaması 17,86±12,81, ile orta, Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi puan ortalaması 43,89±33,97 ile ileri derecede bağımlı ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği puan ortalamasının ise 58,36±21,32 ile iyi derecede olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada algılanan sosyal destek ve fonksiyonel durum puanları arttıkça öz yeterliliğin de arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte fonksiyonel durumun algılanan sosyal destek ile öz yeterlilik arasında kısmı aracı rol üstlendiği belirlenmiştir. Sonuç olarak inme hastalarının ileri derecede bağımlı, öz yeterlilik düzeylerinin orta derecede ve sosyal destek düzeylerinin ise iyi derecede olduğu belirlenmiştir. İnme hastalarında, öz yeterlilik ve fonksiyonel sonuçları iyileştirmek için bireylerin sosyal destek düzeylerini arttıracak bakım uygulamalarının planlanması, uygulamalarda hastaların yaş, eğitim durumu, ekonomik durum gibi demografik değişkenlerin dikkate alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between self-efficacy level and functional status and social support in stroke patients. The data for this descriptive, cross-sectional, and correlational study were collected from 231 stroke patients treated at the neurology clinic of a university hospital. The data for the study were collected using the 'Patient Information Form,' 'Stroke Self-Efficacy Scale,' 'Multidimensional Perceived Social Support Scale,' and 'Barthel Activities of Daily Living Index.' Descriptive statistics, t-test for independent groups, One-Way ANOVA analysis, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis variance test, Pearson and Spearman correlation analysis, and Hayes' PROCESS macro were used to evaluate the data. It was determined that the mean age of the stroke patients was 68.33±10.97 years, the mean score of the Stroke Self-Efficacy Scale was 17.86±12.81, indicating moderate dependence, the mean score of the Barthel Activities of Daily Living Index was 43.89±33.97, indicating severe dependence, and the mean score of the Multidimensional Scale of Perceived Social Support was 58.36±21.32, indicating good dependence. In this study, it was concluded that as perceived social support and functional status scores increased, self-efficacy also increased. However, it has been determined that functional status plays a partial mediating role between perceived social support and self-efficacy. As a result, it was determined that stroke patients were highly dependent, had moderate self-efficacy levels, and had good social support levels. In order to improve self-efficacy and functional outcomes in stroke patients, it is recommended that care practices that will increase the social support levels of individuals be planned and that demographic variables such as patients' age, education level, and economic status be taken into account in these practices.