Obez ratlarda aralıklı açlık ve egzersizin vücut bileşimi, antioksidan kapasite ve kan parametreleri üzerine etkisi
The effect of intermittent fasting and exercise on body composition, antioxidant capacity and blood parameters in obese rats
- Tez No: 635109
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada aralıklı açlık ve egzersizin veya bu iki yöntemin birlikte uygulanmasının; vücut ağırlığı, kan lipit profili, glukoregülator faktörler, oksidan/antioksidan durum ve yağ dokusu gibi çeşitli parametreler üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma toplam 30 adet (70-90 günlük) erkek Sprague Dawley rat ile yürütülmüştür. Ratlar rastgele 5 gruba (n=6) ayrılmıştır. Sekiz hafta boyunca 1 grup standart peletle, diğer 4 grup ise yüksek yağlı yemle beslenmiştir. Sekiz haftanın sonunda yüksek yağlı yemle beslenen gruplarda Lee indeksine göre obezite gelişimi saptanmış ve aralıklı açlık ve/veya egzersiz uygulamasına geçilmiştir. Normal vücut ağırlığı ile sedanter aktiviteye sahip olan ratlardan oluşan (K1 normal sedanter) ve obez vücut ağırlığı ile sedanter aktiviteye sahip olan (K2 obez sedanter) 2 kontrol grubu oluşturulmuştur. Diğer 3 deney grubuna ise 8 hafta boyunca tek başına aralıklı açlık (AA obez), tek başına egzersiz (E obez) ve aralıklı açlık ile egzersiz birlikte (AAE obez) uygulanmıştır. Çalışma sonunda ratların kuyruklarından kan örnekleri alındıktan sonra anestezi uygulanmıştır. Anestezi altında iken kardiyak kan örnekleri alınarak ratlar sakrifiye edilmiş ve yağ dokuları çıkarılmıştır. Çalışmanın başlangıcında vücut ağırlığı bakımından gruplar arasında önemli bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effects of doing exercise, intermittent fasting and combination of two methods on various parameters such as body weight, blood lipid parameters, glucoregulatory factors, oxidant/antioxidant status and adipose tissue. The study was carried out with a total of 30 (70-90 day old) male Sprague Dawley rats. Rats were randomly divided into 5 groups (n = 6). For 8 weeks, 1 group was fed with standard pelets and the other 4 groups were fed with high-fat diet. At the end of 8 weeks, obesity development was confirmed according to Lee's index in groups fed with high-fat diet and intermittent fasting and/or exercise period was started. Two control groups, consisting of rats with normal body weight, which have sedentary activity (K1 normal sedentary) and obese rats with sedentary activity (K2 obese sedentary), were formed. Intermittent fasting only (AA obese), exercise only (E obese) and intermittent fasting together with exercise (AAE obese) were applied to the other 3 experimental groups for 8 weeks. At the end of the study, anesthesia was applied after taking blood samples from the tails of the rats. While under anesthesia, cardiac blood samples were taken and the rats were sacrificed and fat tissues were removed. There was no significant difference between the groups in terms of body weight at the beginning of the study (p> 0.05).