Glifosat bazlı herbisite maruz bırakılan farelerde koenzim Q10'in testis toksisitesi üzerine koruyucu etkisi
Glyphosate-based herbicide exposure in rats: Protective effect of coenzyme Q10 on testicular toxicity
  1. Tez No: 964664
  2. Yazar: KADER ÇOBAN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU MUTLUAY KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
En yaygın kullanılan glifosat bazlı herbisit (GBH) olan Roundup, etkin bileşeni olarak glifosat (GLY) içerir ve bu çalışmada GBH'ye bağlı üreme toksisitesini modellemek amacıyla kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı, GLY kaynaklı testiküler ve sperm hasarına karşı Koenzim Q10'un (CoQ10) koruyucu rolünü araştırmak; özellikle oksidatif stres, inflamasyon ve apoptoz yolları üzerine etkilerini incelemektir. Kırk iki adet erişkin erkek ICR fare beş gruba ayrıldı: kontrol (herhangi bir uygulama yapılmadı), sham, CoQ10 (200 mg/kg-VA/gün), GLY (Roundup–500 mg/kg-VA/gün) ve GLY+CoQ10 (Roundup–500 mg/kg-VA/gün + CoQ10–200 mg/kg-VA/gün). Tüm uygulamalar oral yolla 35 gün boyunca gerçekleştirildi. Histopatolojik, immünohistokimyasal (Ki-67, Nrf2), biyokimyasal (MDA, GSH, TAS, TOS, OSI), hormonal (testosteron, LH) ve moleküler (Western blot: Nrf2, Keap1, HO-1, TLR4, NF-κB, Bax, Bcl-2) analizler yapıldı. Ayrıca konvansiyonel ve fonksiyonel sperm parametreleri de değerlendirildi. GLY'nin testis ağırlığında azalmaya ve histolojik hasara neden olduğu, ancak bu olumsuz etkilerin CoQ10 uygulamasıyla iyileşme gösterdiği belirlenmiştir. GLY uygulaması, oksidatif stres belirteçlerini artırmış (↑MDA, TOS, OSI; ↓GSH, TAS), buna karşılık CoQ10 tedavisi redoks dengesini anlamlı şekilde yeniden sağlamıştır. GLY, Nrf2/Keap1/HO-1 antioksidan yolunu baskılarken, CoQ10 bu yolu yeniden aktive etmiştir. GLY ile uyarılan TLR4/NF-κB aracılı inflamatuar sinyal yolu CoQ10 uygulamasıyla baskılanmıştır. Ayrıca, GLY apoptozu tetiklemiş (↑Bax, ↓Bcl-2), CoQ10 ise bu süreci tersine çevirmiştir. GLY, sperm motilitesi, canlılığı ve zar bütünlüğünü azaltırken, CoQ10 bu parametreler üzerinde iyileştirici etkiler göstermiştir. Hormon analizlerinde, GLY grubunda testosteron seviyeleri düşerken, LH seviyelerinde artış gözlenmiş; CoQ10 ise testosteron seviyelerini normale yaklaştırmış ve LH düzeylerini kısmen dengelemiştir. Sonuç olarak, CoQ10'un, GLY kaynaklı testiküler toksisiteyi oksidatif stres, inflamasyon ve apoptoz mekanizmalarını modüle ederek hafiflettiği ve erkek üreme sağlığının korunmasında terapötik bir potansiyele sahip olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Roundup, the most widely used glyphosate-based herbicide (GBH), contains glyphosate (GLY) as its main active ingredient and was used in this study to model GBH-induced reproductive toxicity. This study aimed to investigate the protective role of Coenzyme Q10 (CoQ10) against GLY-related testicular and sperm damage, focusing on oxidative stress, inflammation, and apoptosis pathways. Forty-two adult male ICR mice were divided into five groups: control (no treatment), sham, CoQ10 (200 mg/kg-BW/day), GLY (Roundup-500 mg/kg-BW/day), and GLY+CoQ10 (Roundup-500 mg/kg-BW/day + CoQ10-200 mg/kg-BW/day). All treatments were administered orally for 35 days. Histopathological, immunohistochemical (Ki-67, Nrf2), biochemical (MDA, GSH, TAS, TOS, OSI), hormonal (testosterone, LH), and molecular (Western blot: Nrf2, Keap1, HO-1, TLR4, NF-κB, Bax, Bcl-2) analyses were conducted. Conventional and functional sperm parameters were also assessed. GLY reduced testicular weight and disrupted histoarchitecture, which was ameliorated by CoQ10. GLY increased oxidative stress markers (↑MDA, TOS, OSI; ↓GSH, TAS), while CoQ10 significantly restored redox balance. GLY suppressed the Nrf2/Keap1/HO-1 antioxidant pathway; CoQ10 reactivated it. TLR4/NF-κB inflammatory signaling was upregulated by GLY and downregulated by CoQ10. GLY induced apoptosis (↑Bax, ↓Bcl-2), which was reversed by CoQ10. Sperm motility, viability, and membrane integrity declined with GLY but improved with CoQ10. Hormonal analysis showed reduced testosterone and elevated LH in the GLY group; CoQ10 normalized testosterone and partially corrected LH levels. In conclusion, CoQ10 mitigated GLY-induced testicular toxicity by modulating oxidative stress, inflammation, and apoptosis, highlighting its therapeutic potential for male reproductive protection.