Assessment of organic matter stocks in the surface soil layer of solvay park in krakow
Krakow'daki solvay park'ın yüzey toprak katmanındaki organik madde stoklarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 964751
  2. Yazar: ABDELRAHMAN AHMED MOHAMED AHMED TIEMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MICHAŁ GĄSIOREK, PROF. DR. ORHAN DENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Kentsel parklar ve yeşil alanlar, kentsel alanlarda üretilen karbon emisyonlarının bir kısmını azaltmak için eşsiz bir fırsat sunmaktadır. Bu çalışmada, Polonya'nın Krakow kentindeki bir kentsel park olan Solvay Park'taki toprak organik madde stokları değerlendirilmiştir. Park boyunca toplam 51 üst toprak örneği (0-20 cm) toplanmış ve toprak kütle yoğunluğu, dokusu, nem içeriği, pH ve EC gibi temel toprak fiziko-kimyasal özellikleri ile toprak organik karbonu (SOC), toplam azot (TN) ve mikrobiyal biyokütle karbonu (MBC) gibi toprak organik madde içerikleri açısından analiz edilmiştir. Sonuçlar, Solvay Park'ta ortalama toprak organik karbon stokunun (SOC-S) 70,65 t h-1 olduğunu ortaya koymuştur. Bu yüksek SOC-S, Solvay Park gibi kentsel yeşil alanların kentsel karbon emici sıcak noktaları olarak hizmet etme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Ancak bu potansiyele, muhtemelen arazi örtüsündeki değişikliklerden etkilenen oldukça heterojen bir mekansal dağılım eşlik etmektedir. Solvay Park'taki SOC–S 35,01 ila 243,73 t h-1 arasında değişmiş olup, yüksek toprak nemi olan alanlarda daha yüksek karbon konsantrasyonları gözlemlenmiştir. Ek olarak, SOC ile toprak kalitesi göstergeleri arasında güçlü korelasyonlar bulunmuş ve bu da SOC'nin kentsel toprak kalitesini ve genel kentsel ekosistem hizmetlerini sürdürmedeki kritik rolünü vurgulamıştır. Bu bulgular, SOC hususlarının kentsel planlama ve yeşil altyapı stratejilerine entegre edilmesi ihtiyacını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban parks and green spaces offer a unique opportunity to mitigate some of the carbon emissions produced in urban areas. This study assessed soil organic matter stocks in Solvay Park, an urban park in Krakow, Poland. A total of 51 topsoil samples (0–20 cm) were collected across the park and analysed for basic soil physicochemical properties, including soil bulk density, texture, moisture content, pH, and EC, as well as soil organic matter contents, including soil organic carbon (SOC), total nitrogen (TN), and microbial biomass carbon (MBC). The results revealed a mean soil organic carbon stock (SOC–S) of 70.65 t h-1 in Solvay Park. This high SOC–S indicates that urban green spaces like Solvay Park have the potential to serve as urban carbon sink hotspots. However, this potential is accompanied by a highly heterogeneous spatial distribution, likely influenced by variations in land cover. SOC–S in Solvay Park ranged from 35.01 to 243.73 t h-1, with higher carbon concentrations observed in areas with elevated soil moisture. Additionally, strong correlations were found between SOC and soil quality indicators, highlighting the critical role of SOC in maintaining urban soil quality and overall urban ecosystem services. These findings highlight the need to integrate SOC considerations into urban planning and green infrastructure strategies.