Geçici koruma statüsündeki Suriyeli kadınların aile planlamasına yönelik bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge, attitudes and behaviors of Syrian women under temporary protection status towards family planning
- Tez No: 964750
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİT KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Suriyeli geçici koruma altında kadınların doğurganlık özelliklerinin yanı sıra aile planlanması yöntemlerine yönelik bilgi düzeyleri, tutumları, davranışlarını ve bununla ilişkili faktörleri ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmamız kesitsel tipte bir araştırma olup Adıyaman Göçmen Sağlığı Merkezine başvuran 18-49 yaş arası kadınlar arasında yapılmıştır. Örneklem sayısı 288 kişi olarak belirlenmiştir. Veri toplanmasında literatür taraması yapılarak hazırlanan anket formu ve aile planlaması tutum ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistik paket programa (SPSS 22.0) kaydedilerek; hata kontrolleri, tablolar ve istatistiksel analizler bu program aracılığıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler, sayı ve yüzde ile ifade edilmiştir. Sürekli değişkenler ortalama ± standart sapma, medyan değerleri ile ifade edilmiştir. Sürekli değişkenler arasındaki ilişkiler t testi, one way anova, Mann Whitney U testi ve Kruskall Wallis H testi ile incelenmiştir. Kategorik yapıdaki değişkenler arasındaki ilişkiler Ki-Kare ve Fischer's kesin Ki-Kare testiyle incelenmiştir. Analizlerden elde edilen olası faktörler kullanılarak modern aile planlaması yöntem kullanımını öngörmede lojistik regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
It was conducted to reveal the fertility characteristics of Syrian women under temporary protection, as well as their knowledge levels, attitudes, behaviors and related factors regarding family planning methods. Our study is a cross-sectional study and was conducted among women between the ages of 18-49 who applied to Adıyaman Provincial Immigrant Health Center. The sample number was determined as 288 people. A questionnaire form prepared by literature review and family planning attitude scale were used in data collection. The obtained data were recorded in the statistical package program and error checks, tables and statistical analyzes were made through this program. Descriptive statistics are expressed as numbers and percentages. Continuous variables were expressed as mean ± standard deviation, median values. Relationships between continuous variables are examined with the t test, one-way anova, Mann Whitney U test and Kruskall Wallis H test. The relationships between the variables in the categorical structure were examined with Chi-Square and Fischer's exact Chi-Square test. Logistic regression analysis was used to predict the use of modern family planning methods using possible factors obtained from the analyzes.