Idea crowdsourcing: Exploring the use of innovation intermediarry
Fikir kitle kaynaklı çalışma: İnovasyonun kullanımını araştırmakaracılık
  1. Tez No: 964753
  2. Yazar: RANE LYDIA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez, fikir kalabalığından yararlanmada inovasyon aracılarının rolünü, özellikle COVID-19 sonrası bağlamda inovasyonu kolaylaştırmadaki işlevlerine odaklanarak araştırmaktadır. Çalışma, InnoCentive ve Wazoku gibi aracıların, özellikle enerji yönetimi gibi acil dönüşüm ihtiyaçlarıyla karşı karşıya olan sektörlerde inovasyonu hızlandırmak için kuruluşları harici sorun çözücülerle nasıl bir araya getirdiğini araştırmaktadır. Kapsam, aracı iş birliğinde yer alan fırsatları ve zorlukları incelemeyi içermektedir. Araştırma, bu platformların nasıl çalıştığını ve pandemi sonrası inovasyon taleplerine nasıl yanıt verdiklerini incelemek için içerik analizini kullanarak nitel bir vaka çalışması yaklaşımı benimsemiştir. Bulgular, inovasyon aracılarının açık inovasyon ekosistemlerinde kritik aktörler haline geldiğini, yapılandırılmış iş birliği modelleri aracılığıyla hızlı fikir oluşturma, sorun çözme ve teknoloji geliştirmeyi mümkün kıldığını göstermektedir. Ancak, bağımlılık riskleri, fikri mülkiyet endişeleri ve arayanlar ile çözücüler arasındaki uyum sorunları gibi sınırlamalar önemli olmaya devam etmektedir. Bu çalışma, inovasyon aracılarının küresel yeteneklere ve fikirlere esnek, ölçeklenebilir erişim sağlayarak COVID sonrası inovasyon stratejilerini şekillendirmede hayati bir rol oynadığı sonucuna varmıştır. Yenilik süreçlerini hızlandırmadaki etkileri onları hem kamu hem de özel yenilik ekosistemlerinde vazgeçilmez ortaklar haline getirir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the role of innovation intermediaries in idea crowdsourcing, with a particular focus on their function in facilitating innovation in the post-COVID-19 context. The study investigates how intermediaries like InnoCentive and Wazoku link companies to outside experts who can solve problems to accelerate innovation, particularly in sectors facing urgent transformation needs such as energy management. The scope includes examining both the opportunities and challenges involved in intermediary collaboration. A qualitative case study design was utilized in this research, using content analysis to examine how these platforms operate and how they have responded to post-pandemic innovation demands. The findings suggest that innovation intermediaries have become critical actors in open innovation ecosystems, enabling rapid ideation, problem-solving, and technology development through structured collaboration models. However, limitations such as dependency risks, intellectual property concerns, and alignment issues between seekers and solvers remain significant. This study concludes that innovation intermediaries play a vital role in shaping post COVID innovation strategies by providing flexible, scalable access to global talent and ideas. Their impact on accelerating innovation processes makes them essential partners in both public and private innovation ecosystems.