Job satisfaction and what is important deciding jop satisfaction among physiotherapists in Izmir
İzmir'deki fizyoterapistlerin meslek tatmini
- Tez No: 964760
- Danışmanlar: PROF. DR. GREG LAYTHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: City University London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı, İzmir ilinde farklı kurum tiplerinde (özel, devlet ve üniversite hastaneleri) görev yapan fizyoterapistlerin meslek memnuniyeti ve tükenmişlik düzeylerini belirlemek, bu değişkenlerin demografik ve mesleki faktörlerle ilişkisini incelemektir. Yöntem Araştırma kapsamında özel, devlet ve üniversite hastanelerinde çalışan toplam 43 fizyoterapist (35 kadın, 8 erkek) yer almıştır. Katılımcıların meslek memnuniyeti ve tükenmişlik düzeyleri, standardize edilmiş ölçekler aracılığıyla değerlendirilmiştir. Veriler istatistiksel olarak analiz edilerek cinsiyet, kurum tipi ve meslekteki deneyim yılı gibi değişkenlerle karşılaştırılmıştır. Bulgular Elde edilen bulgulara göre, katılımcıların genel tükenmişlik düzeyi yüksek, mesleki memnuniyet düzeyi ise orta düzeyde bulunmuştur. Meslek memnuniyetinin erken kariyer dönemlerinde daha yüksek olduğu, çalışma süresi arttıkça azalma eğiliminde bulunduğu gözlenmiştir. Ayrıca, üniversite hastanelerinde çalışan fizyoterapistlerin mesleki memnuniyet düzeyleri, özel ve devlet hastanelerinde çalışanlara göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Sonuç Bu çalışma, fizyoterapistlerin çalışma koşulları, iş yükü, kurumsal destek ve profesyonel gelişim olanaklarının mesleki memnuniyet ve tükenmişlik düzeyleri üzerinde önemli etkileri olduğunu göstermektedir. Bulgular, meslek yaşam kalitesini artırmaya, tükenmişliği azaltmaya ve fizyoterapistlerin mesleğe bağlılığını güçlendirmeye yönelik kurumsal düzenlemelerin gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim The aim of this study was to determine the levels of job satisfaction and burnout among physiotherapists working in different types of healthcare institutions (private, public, and university hospitals) in İzmir, and to examine the relationship of these variables with demographic and professional factors. Method A total of 43 physiotherapists (35females, 8 males) working in private, public, and university hospitals participated in the study. Standardized questionnaires were used to assess job satisfaction and burnout levels. Data were analyzed statistically and compared according to variables such as gender, institution type, and years of professional experience. Results The results indicated that overall burnout levels among participants were high, while job satisfaction levels were moderate. Job satisfaction was higher during the early career years but tended to decrease with increased professional experience. Furthermore, physiotherapists working in university hospitals reported significantly higher job satisfaction compared to those employed in private and public hospitals. Conclusion This study highlights that working conditions, workload, institutional support, and opportunities for professional development have significant effects on job satisfaction and burnout among physiotherapists. The findings emphasize the need for organizational strategies aimed at improving quality of work life, reducing burnout, and strengthening professional commitment within the field of physiotherapy.