3-6 yaş çocukların saldırganlık yönelim düzeyleri ile ebeveyn öz yeterlik ve ebeveyn öfke düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between agression levels of 3-6 year-old children and parental self-efficacy and parental anger levels
- Tez No: 964781
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATLAS AYŞE BOGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada ebeveynlerin öz yeterlik algı ve öfke düzeylerinin, 3-6 yaş çocuklarının saldırganlık yönelim düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi, amaçlanmaktadır. Ayrıca, çocukların saldırganlık eğilimleri ile cinsiyet ve yaş değişkenleri arasındaki ilişki; anne ve babaların öfke ve öz yeterlik düzeylerinin ise cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim ve gelir düzeyi gibi demografik değişkenlerle olan ilişkisi incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Çalışma grubunu 25-55 yaş aralığında, İstanbul Sultangazi'de oyun atölyelerine katılan, 400 (233 Anne, 167 Baba) kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, 36-72 Aylık Çocuklara Yönelik Saldırganlık Yönelim Ölçeği, Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarz Ölçeği ve Yenilenmiş Berkeley Ebeveyn Öz Yeterlik Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizi için Mann-Whitney-U Testi ve Kruskal-Wallis H Testi uygulanmıştır. Gruplar arasında anlamlı fark çıkması durumunda, anlamlılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek amacıyla Games-Howell analizi, kullanılmıştır. Ölçeklerin, birbirleri arasındaki ilişkinin yönünü ve gücünü tespit edebilmek için de Spearman Sıra Farkları Korelasyon Katsayısı, kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, ebeveynlerin öfke düzeyi ile çocukların saldırganlık yönelimleri arasında anlamlı pozitif; öz yeterlik düzeyi ile saldırganlık yönelimi arasında negatif ilişki bulunmuştur. Ayrıca, ebeveyninin öz yeterlik düzeyi arttıkça öfke düzeyinin azaldığı görülmüştür. Ebeveynler ne kadar öfkeli olursa, çocukların saldırganlık eğilimleri de o kadar artmaktadır. Öte yandan, ebeveynlerin kendilerine güveni yani öz yeterlik düzeyleri arttıkça hem öfkeleri azalmakta hem de çocukların saldırganlık eğilimleri düşmektedir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, ebeveynlerin öfke yönetimi ve öz yeterlik becerilerinin geliştirilmesine yönelik aile odaklı psikoeğitim programlarının yaygınlaştırılması ayrıca, çocukların saldırganlık davranışlarının azaltılması için erken yaşlarda aile içi iletişim ve ebeveyn-çocuk etkileşiminin güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study intend to inspect the relastionship between parents' understanding of self-efficacy, their anger levels, and the aggression inclinations of their 3-6 year-old children. Moreover, the relationship between children's aggression inclinations and variables such as gender and age was inspected. The relationship between parents' anger and self efficacy levels and variables such as gender, marital status, age, education level and income level was also analyzed. The research adopts a correlational survey model. The study group comprise of 400 individuals (233 mothers and 167 fathers) aged between 25 and 55, who took part play workshops situated in Sultangazi, İstanbul. Data for the research were gathered using the Personal Information Form, the Aggression Tendency. Scale for Children Aged 36-72 Months, the State-Trait Anger Expression Inventory, and the Revised Berkeley Parenting Self Efficacy Scale. For data analysis, the Mann-Whitney U Test and Kruskal-Wallis H Test were implemented. In case of a significant difference between groups, the Games-Howell analysis was used to identify which groups showed significant differences. To examine the direction and power of the relationship between the scales Spearman's Rank-Difference Correlation Coefficient was used. The analyses disclosed a significant positive relationship between parents' anger levels and children's aggression tendencies, and a notable negative relationship between parents' self-efficacy levels and children's aggression tendencies. Moreover, as parents' self efficacy elevated, their anger levels declined. Angrier parents tend to have more aggressive children, while more self-confident parents show less anger and have less aggressive kids. Based on these findings, it is important to promote family-centered psychoeducation programs aimed at improving parents' anger management and self-efficacy skills. Additionally, to reduce aggressive behaviors in children, strengthening family communication and parent-child interaction at an early age is essential.