Rusyaʼda Arap dili, edebiyatı ve kültürünün dünü bugünü
The past and present of Arabic language, literature, and culture in Russia
- Tez No: 964780
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şarkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, Rusya'da Arabistik alanının tarihsel kökenlerini, gelişim süreçlerini ve günümüzdeki durumunu disiplinler arası bir yaklaşımla incelemektedir. Çalışma, Arap dili, edebiyatı ve kültürünün Rusya'ya etkilerini, bu etkilerin nasıl bir akademik disipline dönüştüğünü ve söz konusu disiplinin tarihsel bağlamda geçirdiği dönüşümleri ele almaktadır. Araştırmanın temel amacı, Arabistik'in Rusya'daki gelişim çizgisini kronolojik olarak ortaya koymak, bilimsel başarılarını ve eğitim kurumlarındaki yansımalarını değerlendirmektir. Çalışma giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Arabistik terimi tanımlanmakta ve Rusya'nın Arap dünyasıyla ilk temaslarından 19. yüzyılın başlarına kadar olan süreçteki kültürel etkileşimler analiz edilmiştir. Bu kapsamda tarihsel belgeler, seyahatnameler, çeviri eserler ve İslam karşıtı literatür üzerinden erken dönem Arabistik birikimi değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, 19. ve 20. yüzyıllarda Rusya'da Arabistik'in kurumsallaşması, ilk Arapça-Rusça sözlüklerin hazırlanması, önde gelen Rus şarkiyatçılarının katkıları ve akademik yayın faaliyetleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, Arapça öğretiminin günümüzdeki durumu incelenmiştir. Ulusal Araştırma Üniversitesi Ekonomi Yüksekokulu ve Kazan Federal Üniversitesi gibi önde gelen yükseköğretim kurumlarının Arapça eğitim programları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma, hem Rusya'daki Arabistik mirasının derinliğini ortaya koymakta hem de Arap dünyası ile Rusya arasındaki kültürel ilişkilerin daha iyi anlaşılmasına katkı sunmaktadır. Ayrıca günümüz çok yönlü uluslararası iş birliklerinin tarihsel zeminini anlamak açısından da önemli bir başvuru kaynağı olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the historical origins, developmental processes, and current state of Arab studies in Russia through an interdisciplinary approach. The study focuses on the influence of the Arabic language, literature, and culture on Russian territory, how these influences evolved into an academic discipline, and the transformations this discipline has undergone within a historical context. The primary aim of the study is to trace the chronological development of Arab studies in Russia, assess its scientific achievements, and evaluate its reflections in educational institutions. The thesis consists of an introduction and three main chapters. The first chapter defines the term Arab studies and analyzes the cultural interactions between Russia and the Arab world from the earliest contacts up to the early 19th century. Within this scope, early Arab studies scholarship is examined through historical documents, travelogues, translations, and polemical literature. The second chapter explores the institutionalization of Arab studies in Russia during the 19th and 20th centuries, the compilation of the first Arabic-Russian dictionaries, the contributions of prominent Russian Orientalists, and academic publishing activities. The third chapter focuses on the current state of Arabic language instruction in Russia. Arabic programs offered by leading higher education institutions such as the National Research University Higher School of Economics and Kazan Federal University are analyzed comparatively. This study not only reveals the depth of the Arab studies heritage in Russia but also contributes to a better understanding of the cultural relations between Russia and the Arab world. Furthermore, it aims to serve as a significant reference source for understanding the historical foundation of today's multifaceted international cooperation.