Spor bilimleri öğrencilerinin engellilere yönelik tutumları
Attitudes of sports sciences students toward individuals with disabilities
  1. Tez No: 964797
  2. Yazar: KERİM VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN TOLUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma, spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin engellilere yönelik tutumlarının belirlenmesini ve bu tutumların cinsiyet, yaş, spor branşı, engelli tanıdık sahibi olma, engellilere yönelik ders alma durumu ile anne ve baba eğitim düzeyi değişkenlerine göre incelenmesini amaçlamaktadır. İlişkisel tarama modeliyle yürütülen çalışma, kolay ulaşılabilir örneklem yöntemiyle seçilen ve araştırmaya gönüllü olarak katılan Türkiye'deki çeşitli üniversitelerin spor bilimleri fakültelerinde öğrenim gören 254 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak“Engellilere Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, erkek spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin engellilere yönelik tutum puanlarının kadın spor bilimleri fakültesi öğrencilerine kıyasla anlamlı düzeyde yüksek olduğunu; ayrıca anne ve baba eğitim düzeyi arttıkça spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin tutum puanlarının da yükseldiğini ortaya koymuştur. Öte yandan spor branşı, engelli tanıdık sahibi olma, engellilere yönelik ders alma ve yaş değişkenlerinin spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin tutum puanları üzerinde anlamlı bir fark yaratmadığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular genel olarak değerlendirildiğinde önceki bazı çalışmalarla örtüşürken bazılarıyla çelişmektedir. Bu durum, engelliliğe yönelik tutumların çok boyutlu bir yapıya sahip olduğunu ve bireylerin tutumlarının yalnızca incelenen demografik değişkenlerle değil, aynı zamanda kültürel bağlam, eğitim geçmişi ve kişisel deneyim gibi birçok etkenle şekillenebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the attitudes of sports sciences students toward individuals with disabilities and to examine these attitudes in relation to variables such as gender, age, type of sport, having an acquaintance with a disability, taking a course on disability, and parents' educational background. The study was conducted using the relational survey model and included 254 students from various universities in Turkey, all studying in Faculties of Sport Sciences, selected through convenience sampling and participating voluntarily. The“Attitudes Toward Disability Scale”was used as the data collection tool. The findings revealed that male students had significantly more positive attitudes toward individuals with disabilities compared to female students. In addition, it was found that as the educational level of the parents increased, students' attitude scores also tended to increase. On the other hand, variables such as type of sport, having an acquaintance with a disability, taking a course related to disability, and age did not significantly affect students' attitudes. Overall, the results align with some previous studies, while differing from others. This suggests that attitudes toward individuals with disabilities are multidimensional and shaped not only by the variables examined but also by cultural context, educational background, and personal experiences.