Prostat kanserinde DNA tamir enzim gen ifadelerini etkileyen miRNA ifade değişimlerinin incelenmesi
Investigation of miRNA expression changes affecting DNA repair enzyme gene expressions in prostate cancer
  1. Tez No: 964796
  2. Yazar: SANAZ HABIBI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NUR TURGUT ULUTİN, PROF. DR. HİKMET KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Prostat kanseri, küresel ölçekte dikkat çeken bir sağlık sorunudur. Erkeklerde en sık görülen kanser türleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Prostat kanser patogenezi, DNA tamir mekanizmaları ile de ilişkili olabilen genetik ve epigenetik değişimlerin yanı sıra hormonal dengesizlikler, çevresel faktörler ile ilişkilendirilmiştir. Özellikle çift zincir kırıkları tamir mekanizmalarındaki bozukluklar, prostat kanserinin gelişimi ve ilerlemesinde önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. MikroRNA'lar, intronik veya ekzonik DNA dizilerinden kopyalanan küçük tek sarmallı, kodlamayan dizilerdir. Ggen ifadesinin post-transkripsiyonel düzenlenmesinde çok önemli rol oynarlar. Bu çalışmada, 50 prostat kanser hastasının patolojik olarak teyit edilen tümörlü ve normal dokularında, çift zincir kırık tamir mekanizması ile ilişkili rolleri olan miR-155, miR-1246, miR-210, miR-34c ve miR-421 gen ifade düzeyleri kantitatif ters transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu (qRT-PCR) yöntemiyle analiz edip, hastaların klinik bulguları ile birlikte değerlendirdik. miR-155, miR-1246, miR-210 ve miR-421'in tümörlü ve normal dokulardaki ifade düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (P:0.05). Buna xv karşın, miR-34c'nin tümörlü dokulardaki ifade düzeyinin, normal dokulara kıyasla anlamlı düzeyde düştüğünü tespit ettik (p=0.001). Gen ifade düzeyindeki kat değişimi (2 –ΔΔCT ) 0.31 olarak tespit edildi. miRNA'lar arasındaki ilişki incelendiğinde hem normal dokuda hem de tümör dokusunda farklı miRNAlar arasında ilişki tespit edildi. Tümör dokularda yaş ile miR 34c ifade düzeyi arasında ters bir korelasyon olduğu tespit edilmiştir (r: -0.362, p=0.008). Yaş arttıkça miR-34c ifade düzeyi düşmektedir. Diğer yandan tümör dokusunda PSA ile miR-210 (r: 0.353, p=0.011) ve miR-1246 arasında (r: 0.594, P:0.0001) istatiksel olarak anlamlı bir korelasyon olduğu tespit edildi. PSA arttıkça miR-210 ve miR-1246 ifade düzeyi de artmaktadır. Elde edilen bulgular, miR-34c'nin prostat kanseri gelişiminde ve ilerlemesinde önemli bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Çalışmanın, prostat kanseri ile DNA tamir mekanizmaları ve DNA hasarlarının onarımı arasındaki ilişkilerin aydınlatılmasına katkı sağlayacağını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is a significant global health concern and ranks as the second most common cancer type among men. The pathogenesis of prostate cancer is associated with genetic and epigenetic changes, which may also be linked to DNA repair mechanisms, as well as hormonal imbalances and environmental factors. Deficiencies in double-strand break repair mechanisms are particularly known to play a critical role in the development and progression of prostate cancer. MicroRNAs (miRNAs) are small, single-stranded, non-coding RNA molecules transcribed from intronic or exonic DNA sequences, playing a crucial role in the post transcriptional regulation of gene expression. In this study, the expression levels of miR-155, miR-1246, miR-210, miR-34c, and miR-421, which are associated with double-strand break repair mechanisms, were analyzed in tumor and normal tissues from 50 pathologically confirmed prostate cancer patients using quantitative reverse transcription polymerase chain reaction (qRT-PCR). Clinical findings of the patients were also evaluated. No statistically significant differences were observed in the expression levels of miR-155, miR-1246, miR-210, xvii and miR-421 between tumor and normal tissues (p>0.05). However, the expression level of miR-34c was significantly lower in tumor tissues compared to normal tissues (p=0.001). The fold change in gene expression (2–ΔΔCT) was determined to be 0.31. Correlation analyses revealed associations among different miRNAs in both normal and tumor tissues. A negative correlation was observed between age and miR-34c expression in tumor tissues (r: -0.362, p=0.008), with miR-34c expression decreasing as age increased.