Hizmetkar liderlik ve iş tatmini arasındaki ilişkide dijital dönüşümün aracılık rolü
The mediating role of digital transformation in the relationship between servant leadership and job satisfaction
- Tez No: 964805
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, hizmetkar liderlik ve iş tatmini arasındaki ilişkide dijital dönüşümün aracılık rolünü incelemektir. Araştırma, nicel yöntemle, ilişkisel tarama modeli deseninde ve kesitsel olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki orta ve büyük ölçekli işletmelerde çalışan beyaz yaka personel ve yöneticiler oluşturmuş, örneklem büyüklüğü 400 kişi olarak hesaplanmıştır. Veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Hizmetkâr Liderlik Ölçeği, İş Tatmini Ölçeği ve Dijital Dönüşüm Ölçeği kullanılmıştır. Veriler 2025 yılının Ocak ve Nisan ayları arasında toplanmış, 420 anket formundan eksik veya hatalı doldurulan 18 form çıkarılarak analizler 402 geçerli anket formu üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, hizmetkar liderlik, dijital dönüşüm ve iş tatmini arasındaki ilişkileri incelemek için SPSS 26.0 programı kullanılarak basit doğrusal regresyon analizleri ve Baron ve Kenny'nin (1986) aracılık testi yaklaşımı uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the mediating role of digital transformation in the relationship between servant leadership and job satisfaction. The study was designed as a quantitative, correlational survey model and cross-sectional. The population of the study consisted of white-collar employees and managers working in medium and large-scale enterprises in Turkey, and the sample size was calculated as 400 people. Demographic Information Form, Servant Leadership Scale, Job Satisfaction Scale and Digital Transformation Scale were used as data collection tools. The data were collected between January and April 2025, 18 incomplete or incorrectly completed forms were removed from 420 questionnaire forms and the analysis was carried out on 402 valid questionnaire forms. In the study, simple linear regression analyses and Baron and Kenny's (1986) mediation test approach were applied using SPSS 26.0 program to examine the relationships between servant leadership, digital transformation and job satisfaction.